Odluka SPC: Eparhija zvorničko-tuzlanska ustupa jedan broj parohija Eparhiji dabrobosanskoj

Datum:

Share post:

Odluka Svetog arhijerejskog sabora da delove pojedinih eparhija u BiH pripoji "komšijskim" crkvenim jedinicama mogla bi da bude početak reorganizacije crkvenih teritorija šireg obima i zametak stvaranja novih eparhija.
 

Jer, SPC sa više od deset miliona vernika organizovana je u svega 47 eparhija. Ovaj odnos najčešće se uzima kao najjači argument za podelu sadašnjih episkopija u Srbiji, regionu i ostatku sveta. U pravoslavnom svetu, a naročito u Grčkoj, standard je da jedan episkop vodi brigu o 250.000 do 300.000 vernika, što je neuporedivo manje nego što je to slučaj od nas.

Po novoj arondaciji Eparhija banjalučka ubi stupila jedan broj crkvenih opština, odnosno parohija, Eparhiji bihaćko-petrovačkoj, a Eparhija zvorničko-tuzlanska Eparhiji dabrobosanskoj.

Podela eparhija SPC, i osnivanje novih, tema je koja već dugo preokupira vrh Crkve.

– Na prethodnim saborima razmatrani su načini arondacije, ali je donošenje odluke o tome odloženo – kažu u Patrijaršiji SPC. – Tada je najavljeno da će o ovim pitanjima biti reči na sledećim zasedanjima. Ovo pitanje je važno, jer direktno utiče na funkcionisanje crkve i njenu misiju.

Prethodnih godina vladike su razmatrale ideju podele Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke, ali i Raško-prizrenske eparhije, ali procenjeno je da je "status kvo" trenutno najbolje rešenje. Na listi za moguću deobu nalazi se i Sremska, Zagrebačko-ljubljanska, Britansko-skandinavska episkopija, pa čak i Mitropolija crnogorsko-primorska.

– Postoje zagovornici da bi u Crnoj Gori trebalo oformiti bokokotorsku episkopiju, a među njima je i mitropolit Amfilohije. Ovakav potez imao bi istorijsko utemeljenje, ali i praktičnu svrhu za vernike – kažu u SPC.

Poznavaoci crkvenih prilika ističu da je povećanje broja crkvenih jedinica neminovno, jer, po broju stanovnika, eparhije postaju prevelike za jednog vladiku. Iako je oko 200.000 stanovnika u jednoj eparhiji optimalan broj, naše su mnogo veće. Arhiepiskopija beogradsko-karlovačka i Eparhija niška imaju po oko milion vernika, a Bačka i Braničevska eparhija premašuju i 600.000 stanovnika.

MODEL ŠAPCA I VALJEVA
Model uspešne arondacije jedne eparhije SPC srednje veličine je podela nekadašnje Šabačke episkopije. Na inicijativu vladike Lavrentija (Trifunovića), 2006. godine od nje je odvojena sadašnja Valjevska eparhija. U trenutku deobe ona je obuhvatala 550.000 stanovnika i bila šesta po veličini u SPC. U Crkvi vlada jedinstven stav da je ovaj potez došao u pravo vreme, kao i da se, zahvaljujući njemu, rasplamsao duhovni život u zapadnoj Srbiji.

Izvor: novosti.rs

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име

POVEZANE VIJESTI

Vuk Lukić iz Bijeljine pješke stigao do Ostroga (video)

Na hodočašće, put Ostroga 13. aprila krenuo je Bijeljinac Vuk Lukić, jer je želio da se pokloni moštima...

Kadeti OK ’’Radnik’’ Bijeljina na Majskom turniru u Beogradu (foto)

Kadeti OK ’’Radnik’’ iz Bijeljine su učestvovali po prvi put na tradicionalnom Majskom turniru u Beogradu. -Rezultatski, što je...

APEL SVIM DOBRIM LJUDIMA: Pomozimo Sanelu iz MZ Janja da obnovi kuću nakon požara (foto,video)

Sanelu Đeziću iz Janje kod Bijeljine je potrebna materijalna i svaka druga pomoć kako bi što prije sanirao...

KOŠARAC: Cvijanovićeva pred SB UN jasno iznijela stavove politike Srpske i predsjednika Dodika

Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović sinoć je pred SB UN jasno i argumentovano, bez suvišnih riječi, iznijela...