Malčiranje smanjuje potrebu za zalivanjem

Datum:

Share post:

Malčiranje je prekrivanje tla slojem materijala anorganskog ili organskog porijekla sa ciljem smanjivanja isušivanja tla. Pored toga sprječava se i rast korova. Ukoliko je materijal za malčiranje organskog porijekla, razgradnjom obogaćuje tlo organskom materijom i podstiče rad korisnih mikroorganizama u tlu.

U ove vruće ljetne dane nastojimo sačuvati povrtnjake i cvjetnjake od žege višekratnim zalijevanjem. Visoke temperature podstiču brzo isparavanje vode pa se čini da je naš trud uzaludan. Kako bi smanjili isparavanje vode, a time i česta zalijevanja, rješenje je u malčiranju.

Na manjim površinama možemo za svoj povrtnjak koristiti priručne materijale koje često smatramo otpadom u vrtu, a koji su itekako korisni. Pokošenu travu koja nam nakon košenja smeta deponujemo u manje izloženi dio vrta te iskoristimo kao pokrivač povrća na gredici. Suvo lišće, pljevu, piljevinu ili drugi organski otpad iz domaćinstva može se koristiti kao materijal za malčiranje.

U ukrasnom djelu vrta treba koristi malč koji je estetskim izgledom primjereniji toj namjeni vrta. Rijetko se cijeli vrt prekriva, ali je poželjno da se malčira površina oko vrijednih i zahtjevnijih biljaka u vrtu (ruže, ukrasne trajnice i dr.). Prekriva se površina oko debla stablašica i grmova koja obuhvaća zonu korjenove mreže. Gredice jednogodišnjeg bilja su uglavnom omeđene pa se prekriva cijela gredica.

Kora drveta

Estetski gledano najljepši je malč kore drveta, lijepo izgleda, obavlja funkciju, a kao podloga jače ističe ukrasnu vrijednost biljaka, posebno cvatućih. Kora drveta je jako zahvalan materijal za malčiranje. Najčešće se koristi usitnjena kora crnogoričnog drveća.

U radnjama su u ponudi gotova pakiranja raznih veličina komadića kore. Za manje površine je primjerenija više usitnjena kora, a za veće površine krupnije usitnjena. Najčešće se koristi u ukrasnom dijelu vrtu zbog izrazito lijepog izgleda. Kora spada u tvrđe materijale za malčiranje koji su biorazgradivi pa mikroorganizmi trebaju više energije da bi je razgradili pa time troše i hranjiva iz tla, posebice dušik. Stoga je prije samog malčiranja potrebno izvršiti prihranu đubrivima na bazi azota.

Pokošena trava i slama

U svakom održavanom vrtu ima pokošene trave, koja je problem pri skupljanju i uklanjanju sa travnjaka. Prostire se sloj trave visine oko 5 cm, no on će se uskoro slegnuti i smanjiti na polovinu. Trava je kao malč kratkog vijeka pa je treba obnavljati svake 2-4 sedmice što se poklapa sa intervalima košenja, uredno održavanih travnjaka. Ne koristiti travu kao malč ukoliko je travnjak tretiran herbicidima.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: jabuka.tv

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име

POVEZANE VIJESTI

„Steco Centar“ iz Bijeljine najveći evropski izvoznik montažnih kuća za Australiju (foto)

Vjerovali ili ne, najveći izvoznik montažnih kuća u Australiju dolazi upravo sa naših prostora a to je kompanija...

Aleksandar Đurđević donirao dresove košarkašima Poljoprivredne škole u Bijeljini

Predsjednik Skupštine grada Bijeljina Aleksandar Đurđević donirao je danas dresove članovima košarkaške ekipe Poljoprivredne i medicinske škole u...

RIM: Đokovića pogodili flašom u glavu (video)

Nole pao na koljena i previjao se od bola: Šokantna scena u Rimu, Đokovića pogodili flašom u glavu Srpski...

BOJAN SAVIĆ novi predsjednik SNSD u Bijeljini – izabrana i četiri potpredsjednika

Bojan Savić izabran je za novog predsjednika SNSD u Bijeljini Na večerašnjoj sjednici Gradskog odbora SNSD Bijeljina, punu podršku...