Ugostitelji koji ostvaruju veći promet od 50 hiljada KM pod lupom UIO

Datum:

Share post:

Ugostitelji koji ostvaraju godišnji promet veći od 50.000 maraka, biće pod lupom inspektora UIO BiH od polovine maja. U Upravi kažu da su analizirali PDV prijave ugostitelja i došli do zaključka da vrdaju tako što nekorektno i neblagovremeno izvršavaju obaveza u četiri osnovne oblasti: registraciji, podnošenju prijava, tačnom prijavljivanju i plaćanju.

"Od ukupnog broja obveznika u BiH kojom se bave ovom obalasti odnosno ugostiteljskim uslugama ima ih nešto više od osam i po hiljada unutar BiH, njih 2134 su obveznici PDV-a. Međutim promet ukupan koji su oni prikazali na nivou 2018.godine od ukupnog broja svih PDV obveznika iznosi samo o,57 odsto. Dakle. taj promet je zaisa više nego mali, u smislu realno prikazanog prometa", kaže Ratko Kovačević, načelnik Odjeljenja za komunikacije i međunarodnu saradnju. 

U sektoru ugostiteljstva, turizma i trgovine veliki dio promet obavlja se gotovinski, što pruža mogućnost rada u "sivoj zoni" i da se promet ne prijavljuje, kažu u Upravi za indirektno oporezivanje. Nesavjesni ugostitelji kod kojih se utvrdi da su se oglušili o pravila, platiće porez koji su utajili i kazne. Iz Poreske uprave Republike Srpske, pozdravljaju akciju svojih kolega. Neće im se pridružiti, držaće se svog godišnjeg plana kontrola. 

"PU RS je u 2018.godini izvršila 3.600 kontrola evidentiranja prometa preko fisklanih kasa i zbog utvrđenih nepravilnosti izdala 1.600 prekršajnih nalaoga na ukupan iznos kazne od milion i 100.000 maraka i za 517 poreksih obveznika izrekla privremenu mjeru zabarne obavljanja djelatnosti od 15 dana", kaže Nikola Salapura, portparol PU RS.

Ugostitelji se ne boje kontrole i ona ne smeta  onima koji koretno rade i prijavljuju svoj pazar, kažu u Zanatsko-preduzetničkoj komori RS. Ugostitlji ne mogu biti dežurni krivci, većina njih korento radi, kažu u komori. 

"Ono što je opasno, što možda malo iritira  stalno pričamo o kontrolama puno ugostiteljstva. Pa onda građani dobiju osjećaj da su ugostitelji praktično ti koji prave najviše problema, a to u stvari nije istina. Drugo ima jako puno ugostiteljskih objekata, ako vam kažem da u Banjaluci ima preko 1.050 onda se postavlja pitanje da li mogu svi da rade", kaže Jovica Bratić, predsjednik Zanatsko-preduzetničke komore Republike Srpske.

Uprava za indirektno oporezeivanje dala je vremena ugostiteljima da dobro prekontrolišu svoje  PDV prijave, isprave greške i plate poreze koje su slučajno ili namjerno zaboravili.

Izvor: atvbl.com

 

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име

POVEZANE VIJESTI

Zašto i kome smeta KMF ’’Radnik MD SHOP’’ Bijeljina?

Saopštenje za javnost sa zvaničnog FB naloga KMF ’’Radnik MD SHOP’’ Bijeljina prenosimo u cjelosti Juče u Bijeljini pred...

BIJELJINA: Kuća Arsenovića u Donjem Crnjelovu puna djece, sloge i ljubavi (foto)

Iz semberskih sela, posljednjih godina, uglavnom se odlazilo, jer mladi ljudi bolju budućnost vide u gradovima ili u...

Još jedna crkva u Istanbulu postaje džamija

U Istanbulu će sutra za vjernike svečano biti otvorena džamija Karije, prvobitno Crkva Hrista Spasitelja, koja je do...

Danas je Međunarodni dan babica

Danas je Međunarodni dan babica, koji je, 1992. godine, ustanovila Internacionalna konfederacija babica. Grupa babica iz Evrope, uglavnom...