U Gradskoj upravi Grada Bijeljina danas je organizovan sastanak predstavnika Gradske uprave, srednjih škola, Zavoda za zapošljavanje, Privredne komore, i Zanatsko-preduzetničkog uduruženja „Preduzetnik“ na kojem je razgovarano o upisnoj politici u srednje škole na području Grada za školsku 2019/2020. godinu.
U Bijeljini će naredne godine 977 učenika biti upisano u srednje škole i za njih će biti dovoljno mjesta u 41 odjeljenju sa po 24 učenika. Školski odbori usvajaju planove upisa, a prijedlog upisne politike neophodno je uputiti resornom Ministarstvu do kraja ove godine.
– Prošle godine, na osnovu zaključka sa sastanka o upisnoj politici upisano je novo odjeljenje za obrazovanje frizera – podsjetila je šef Odsjeka u gradskom Odjeljenju za društvene djelatnosti LJubica Mlađenović.
Predsjednik Aktiva direktora srednjih škola Duško Đurić je istakao da postoje zahtjevi da se otvore novi smjerovi grafičara i mesara, a realizacija ovih ideja se očekuje u narednoj godini.
– Prilikom formiranja plana upisa sve škole su dužne da obrazlože svoje prijedloge i zahtjeve resornom Ministarstvu. Sve škole moraju da sprovedu anketu o interesovanju učenika, a važne su i konsultacije sa Gradskom upravom, Privrednom komorom i udruženjima iz ove oblasti – pojasnio je Đurić, ističući da je trenutno vidljivo povećanje intereseovanja za zanatska zanimanja.
On je naveo da je u planu i otvaranje novog matematičkog smjera u Gimnaziji.
Direktor filijale Zavoda za zapošljavanje u Bijeljini Siniša Kajmaković naveo je da je trenutno jedan od velikih problema sa kojim se suočavaju pasivna radna snaga.- Neophodno je da se ova lica evidentiraju i obrišu sa evidencije Zavoda, s obzirom na to da su oni tu samo zbog zdravstvenog osiguranja, a ne stvarne želje za poslom, a zbog njih se stvara pogrešna slika kada je riječ o realnoj potrebi za određenim zanimanjima na području Grada – smatra Kajmaković.
Direktor područne Privredne komore Bijeljina Slavica Marković navela je da privrednici sa područja Grada insistiraju na povećanju broja radničkih zanimanja.
– Našoj privredi su potrebni kvalifikovani radnici – istakla je Markovićeva.Izvršni direktor Zanatsko-preduzetničkog udruženja „Preduzetnik" Milorad Stević naglasio je da su, prema analizama ovog Udruženja, deficitarna građevinska zanimanja, varioci, grafičari, mehatroničari, mesari, kuvari, konobari, poslastičari i tekstilci.
– Smatramo da Grad ima potrebu za osnivanjem odjeljenja tekstilaca, jer bi ti učenici, prema našim procjenama, mogli vrlo lako naći posao. Takođe, u Bijeljini postoji veliki broj poslastičarnica, a poslastičari se ne obrazuju u našim školama – skrenuo je pažnju Stević.
Izvor: Gradska uprava
Više iz kategorije
Pronađene dječije lutke opasne po zdravlje
- 04.12.2018 15:04
Koji planovi kroje izgled Bijeljine?
- 04.12.2018 11:34
Stigle su nove cijene sa kvantašku i stočnu pijacu
- 04.12.2018 10:56
Ko je sve napustio DNS u Bijeljini?
- 04.12.2018 07:19
Dnevni centar počinje sa radom sljedeće godine
- 04.12.2018 07:18
Počele javne rasprave o budžetu /VIDEO/
- 03.12.2018 20:43
Raspušten Gradski odbor DNS Bijeljina. Povjereništvo čine…
- 03.12.2018 17:20
Bijeljinci godinama piju najskuplju vodu u Bosni i Hercegovini
- 03.12.2018 14:09
Komentara