SAVIĆ: Zaštiti domaćeg proizvođača

Datum:

Share post:

Prema procjenama Odjeljenja za poljoprivredu grada Bijeljina, u Semberiji trenutno ima oko 7.000 grla utovljene junadi, a mnoga grla su premašila težinu koja je idealna za otkup i do koje je, da kažemo, isplativa proizvodnja, izjavio je za portal „Dešavanja u Bijeljini“ načelnik ovog odjeljenja Mladen Savić.

„Već nekoliko mjeseci stočare u Republici Srpskoj, a samim tim i kod nas u Semberiji, muči problem prodaje tovnih junadi. Svima nam je poznato da je izvoz u Tursku stao, a to je bio jedini izvozni aražman iz BiH. Prema procjenama Odjeljenja za poljoprivredu, u Semberiji trenutno ima oko 7.000 grla utovljene junadi, a mnoga grla su premašila težinu koja je idealna za otkup“, rekao je Savić, te istakao da su u ovom trenutku ulaganja znatno veća od prirasta koji imaju ova grla.

Savić kaže da proizvođači nude utovljena grla i po cijeni koja je znatno niža od cijene koštanja, kako bi zaustavili dalje troškove, ali, kako kaže, ni to ne pomaže.

„Proizvođači više ne znaju šta da rade. Mnogi od njih ne razmišljaju da uđu u novi ciklus tova, jer hranu koju su pripremili za naredni ciklus troše za junad koju još nisu prodalia trebalo je da ih prodaju prije par mjeseci“, kaže Savić.
Načelnik Odjeljenja za poljoprivredu smatra da nadležne institucije na nivou entiteta i BiH ništa konkretno do sada nisu učinile kako bi se ovaj problem počeo rješavati.

„Nadležne institucije na nivou entiteta i BiH već neko vrijeme izlaze sa izjavama da će riješiti problem izvoza. Nažalost, imamo samo obećanja ali ništa konkretno, koliko je meni poznato, nije urađeno da bi se ovaj problem počeo rješavati“, ističe Savić.

Savić smatra da je trenutak da nadležne institucije na nivou BiH aktiviraju mehanizam zaštite proizvođača tovne junadi, tako što će zabraniti svaki uvoz junećeg mesa i prerađevina dok se ne otkupe junad od domaćih proizvođača, koja su davno stigla za prodaju.

„Priče o tome kako će kontrole na granici prilikom uvoza biti rigoroznije su priča koja ne prolazi kod proizvođača. Postavlja se pitanje i sumnja da li su bile i kakve su bile kontrole na granici. Vjerujete, obavio sam niz razgovora sa proizvođačima i oni traže da se uvoz zaustavi dok oni ne prodaju svoju junad. Iskreno se nadam da će nadležni na nivou BiH uslišiti vapaj proizvođača, i donijeti konkretne mjere od kojih će svi imati koristi, i država i proizvođači“, rekao je Savić.

Savić je podsjetio i da je Odjeljenje za poljoprivredu grada Bijeljina na prošloj sjednici Skupštine grada Bijeljina predložilo više zaključaka koje je Skupština usvojila, a jedan od njih je da se traži da Vlada RS, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS i Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH iznađe najpovoljnije mehanizame za zaštitu domaće poljoprivredne proizvodnje od prekomjernog uvoza poljoprivrednih proizvoda, radi na podsticanju izvoza, namjenskom korišćenju sredstava od naplaćenih prelevmana, izjednačavanju visine podsticaja kakve imaju poljoprivredni proizvođači u zemljama sa kojima se obavlja trgovinska razmjena i njihovoj isplati u što kraćim rokovima.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com
 

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име

POVEZANE VIJESTI

Dušan Veletić nastavlja da piše istoriju: Bijeljinac u finalu Evropskog prvenstva!

Ispisao je istoriju kada je ušao u polufinale, uzeo je prvu medalju za Srbiju poslije 67 godina u...

Google apokalipsa sa „kolačićima“

​Inicijativa kompanije Google za blokiranje kolačića trećih strana prisutna je već nekoliko godina, ali je u konstantnom odlaganju,...

AGRO SAVJET: Vodič za održavanje, prihranu i presađivanje orhideja

Za orhideje kažu da su najljepše cvijeće na planeti, ali ako ih gajite, vrlo je važno znati osnovna...

Današnje CIJENE voća, povrća i cvijeća na ZELENOJ PIJACI u Bijeljini

Cijene voća i povrća na Zelenoj pijaci u Bijeljini NAZIV PROIZVODA J.mjere CIJENA KROMPIR kg 2,50 KM CRNI LUK kg 2,50 KM BIJELI LUK kg 8,00 KM PASULJ kg 6,00 KM PAPRIKA CRVENA kg 5,00 KM PAPRIKA...