RADANOVIĆ: Srbi povratnici u FBiH i dalje bez prava

Datum:

Share post:

Predsjednik Odbora za zaštitu prava Srba u Federaciji BiH /FBiH/ Đorđe Radanović rekao je da se prava zagarantovana Dejtonskim mirovnim sporazumom za BiH primjenjuju samo na teritoriji Republike Srpske, te da Srbi povratnici u Federaciju BiH /FBiH/ i 27 godina nakon završetka rata teško ostvaruju svoja prava u tom entitetu.

Radanović je rekao da se samo u Srpskoj primjenjuje mogućnost da ljudi vrate svoje imanje i da obnove kuće.

„Uvijek kada imam priliku pozovem vlasti iz FBiH da izaberu bošnjačko selo na teritoriji Republike Srpske da odemo da vidimo u kakvom je stanju selo. Istovremeno, pozovem da odemo u srpsko selo u FBiH, pa da i tu vidimo kakva je situacija i ko živi u tom selu“, rekao je Radanović. Radanović je u izjavi Srni povodom 27 godina od parafiranja Dejtonskog mirovnog sporazuma rekao da se u FBiH krše prava Srba i kada je riječ o nadokandi štete za imovinu.

„Sva prava zagarantovana Dejtonskim mirovnim sporazumom u BiH poštuju se samo na teritoriji Republike Srpske i ima nekih kantona gdje se Srbi mogu pohvaliti da imaju određena prava, ali većina su kantoni gdje su Srbi apsolutno majorizovani“, rekao je Radanović.

Diskriminacija Srba na teritoriji FBiH, tvrdi Radanović, vidljiva je u svakom segmentu društva.

„Diskriminacija se vrši i u školama, još od prvog razreda, kada djeca u FBiH moraju da uče da mrze svoj, srpski narod. Takvi su udžbenici u FBiH“, pojasnio je Radanović i dodao da su Srbima u FBiH uskraćena i prava na život, navodeći i primjere fizičkih napada i ubistava Srba povratnika. Radanović je istakao da je Dejtonski mirovni sporazum uspostavio mir u BiH, koja je „unija koja unutar sebe ima i federaciju i republiku“.

„Srbi u FBiH ne traže ništa, osim onoga što je napisano u katalogu prava iz Ustava BiH, koji je Aneks sedam Dejtonskog mirovnog sporazuma“, rekao je Radanović. U ponedjeljak, 21. novembra, navršava se 27 godina od kada je u američkoj bazi Rajt Peterson u Dejtonu parafiran Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavno-pravni poredak. Ovim sporazumom stvorena je državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koji su potpisnici svih aneksa.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: nezavisne.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име

POVEZANE VIJESTI

Najnoviji podaci: U 2023. porastao broj zaposlenih žena, pogledajte o kojoj cifri je riječ

Republički zavod za statistiku (RZS) objavio je danas da je položaj žena na tržištu rada u prošloj godini...

Bibliotekarke bijeljinske Biblioteke predstavile se stručnim temama na Stručnom skupu Društva bibliotekara RS

Drugog dana Stručnog skupa Društva bibliotekara Republike Srpske, sa stručnim temama u trećoj sesiji pod nazivom “Specijalne biblioteke...

Opština Ugljevik sa udruženjima se predstavila na 13. međunarodnom sajmu „Bijeljina-Turist 2024“

Sajam traje dva dana od 25. do 26. aprila u hotelu „Drina“ u Bijeljini. Okupio je preko 88 izlagača...

TZ ŽUPANJA U BIJELJINI: Nastojimo obnoviti našu tradiciju i prenijeti je na našu djecu (foto, video)

Na 13. Međunarodnom sajmu turizma i gastrokulture u Bijeljini, izlagači su i prijatelji, gosti iz Turističke zajednice Grada...