Kako je Finska istovremeno zaštitila svoju prirodu, ali i otvorila najveće evropske rudnike?

Datum:

Share post:

Finska je jedna od najzelenijih zemalja sveta. U ovoj dalekoj zemlji na severu Evrope, šume čine oko 72% teritorije, a jezera dodatnih 10%. Vazduh, šume, jezera, pijaća voda u Finskoj su izuzetno čisti.

Finska je takođe i rudarska zemlja. Rudarstvo u toj zemlji ima viševekovnu tradiciju i sastavni je deo finskog društva. Trenutno u toj zemlji posluje više od 40 rudnika metala i nemetala. Finska je vodeći evropski proizvođač nikla i zlata, uz značajnu proizvodnju bakra, cinka, kobalta, srebra, a ima znatan potencijal u litijumu.

Početkom ovog veka, usled zabrinutosti za životnu sredinu i straha od trajnih posledica po lokalne zajednice, Finska je prošla kroz period snažne, kampanje protiv rudarstva.

Vlada Finske je 2012. godine otvorila javni dijalog o poziciju i pravcu koje Finska želi da zauzme u sektoru rudarstva. Kroz dijalog, rudarstvo je prepoznato kao izvor velikih razvojnih mogućnosti uz uslov primene najboljih savremenih tehnologija. Finci su ubrzo usvojili akcioni plan čiji je cilj bio uzdizanje njihove zemlje na mesto lidera održive rudarske industrije.

Foto: First Quantum Minerals

Finski rudarski sektor, zajedno sa izuzetno snažnom industrijom proizvođača rudarske opreme, ima odličnu reputaciju u svetu, pre svega zbog primene najviših standarda, tehničkih, ekonomskih i ekoloških, kao i onih u pogledu zdravstvene zaštite.

U Finskoj se nalazi Terrafame – najveći rudnik nikla u Evropi. Takođe i najveći rudnik zlata u Evropi – rudnik Kitila, u regiji Laponija u severnoj Finskoj. U njemu se luženje radi cijanidom, ali se poštuju veoma striktni proizvodni procesi, koji garantuju ekološku bezbednost projekta.

Finska postaje lider i u eksploataciji litijuma. Kompanija Keliber objavila je da je dobila dozvole za otpočinjanje gradnje rudnika litijuma u Kaustinenu, u centralnoj Finskoj. Koncentrat proizveden u tom rudniku će se transportovati nekih 30 km u procesno postrojenje koje se gradi u industrijskom parku u gradu Kokkola, na obali Baltičkog mora. Projekat obuhvata nekoliko depozita, površinsku kao i podzemnu eksploataciju. Otpad će biti u formi flotacionog jezera.

Veliki broj rudnika u Finskoj se nalazi u “zelenim“ područjima, blizu parkova prirode i vodenih površina, kao što je „Puhasalmi“ rudnik cinka i bakra.

Tehnologije, koje koriste prirodne resurse na održiv način, i zaštita zdravlja među najboljima su na svetu, a Finci su do najvišeg stepena razvili zelene tehnologije. Od toga, koristi ima cela planeta, jer Finska na taj način svima daje jasan dokaz da se održivo rudarstvo, ekonomski razvoj i zaštita životne sredine mogu složno i skladno razvijati kroz generacije.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: novosti.rs

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име

POVEZANE VIJESTI

Pojačana inspekcijska kontrola u pečenjarama

Praznična cijena prasadi ide i do 12 KM po kilogramu i to sve zbog manjka svinja na tržištu....

PAZITE ŠTA PIJETE Ova 3 pića su najgora za vaša crijeva

Prerađena pića uključuju širok izbor pića koja su prošla kroz različite procese proizvodnje. Ova pića često sadrže dodane šećere, vještačke arome,...

„Ulažemo međuljudske napore kako bi se došlo do radnika“ Spasilačke ekipe i dalje pokušavaju doći do rudara kojeg je živog ZATRPAO ODRON ZEMLJE

Spasilačke ekipe i dalje pokušavaju doći do rudara kojeg je rano jutros u jami Rudnika lignita u Mramoru...

Najviše stranih gostiju bilo je iz Srbije: Srpsku u martu posjetilo više od 30.000 TURISTA

U martu 2024. godine u Republici Srpskoj je boravilo 33.215 turista, što je u odnosu na februar 2024....