DA SE NE ZABORAVI – 16 godina od martovskog progona na Kosovu

Datum:

Share post:

Na današnji dan prije 16 godina dogodio se martovski progon Srba na Kosovu, kada je ubijeno oko 19 osoba, a više od 4.000 protjerano iz svojih kuća.

Oko 1.000 ljudi je povrijeđeno, a porušen je i zapaljen veliki broj srpskih kuća, kao i oko 40 pravoslavnih crkava i manastira. Porušeno je i 18 spomenika kulture, među njima i crkva Bogorodice Ljeviške u Prizrenu.

 
Crkva Bogorodica Ljeviška u Prizrenu, jedan od najljepših i najvrednijih spomenika srpske srednjovjekovne umjetnosti i kulture, ni poslije 15 godina nije obnovljena, iako je pod zaštitom Uneska.

U neredima do temelja su srušeni manastir Devič kod Srbice i konaci manastira Svetih Arhangela kod Prizrena.

Povod za pogrom bila je kampanja albanskih medija u kojoj su Srbi optuženi za nesreću u kojoj su stradali albanski dječaci, koji su se utopili u Ibru. Istraga UNMIK policije utvrdila je da su optužbe bile lažne.

Ipak, nakon što je UNMIK pronašao tijela albanskih dječaka u rijeci Ibar u selu Čabar kod Zubinog Potoka, Albanci su za njihovu smrt optužili Srbe i krenuli u odmazdu. Do nasilja je prvo došlo u Kosovskoj Mitrovici, a onda u Čaglavici kod Prištine, Prizrenu, Peći, Đakovici, te Obiliću, Podujevu, Gnjilanu, Svinjaru i skoro svim mjestima južno od Ibra gdje su živjeli Srbi.

Nasilje albanskih ekstremista pokazalo je da ni postojeće institucije u pokrajini, ni institucije međunarodne uprave na Kosovu i Metohiji nisu ispunile svoj zadatak jer nisu omogućile stvarno funkcionisanje i postojanje multikulturnog društva u pokrajini.

Dolazak međunarodnih snaga na Kosovo i Metohiju 1999. godine nije riješio problem južne srpske pokrajine.  Od tada pa do martovskog pogroma, a i nakon njega, preostali Srbi na Kosovu bili su primorani da se iseljavaju sa svojih ognjišta, uništavana im je imovina, skrnavljena su groblja i kulturna baština, paljene crkve i manastiri.

Od juna 1999. godine do martovskog nasilja 2004. godine više od 220.000 Srba i drugih nealbanaca izgnano je iz pokrajine, a 120 hrišćanskih svetinja i spomenika devastirano i uništeno.

Martovski pogrom bio je dodatni udarac nakon nasilnog iseljavanja Srba 1999. godine. Tog martovskog dana 2004. godine neka mjesta su se u potpunosti ispraznila.

Pored javnih osuda od međunarodnih aktera, mnogi učesnici su do danas ostali nekažnjeni. Manjem broju osumnjičenih izrečene su simbolične kazne.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име

POVEZANE VIJESTI

Zvezda je ponovo šampion Srbije: Olajinka i Šerif ovjerili 35. titulu prvaka

Crvena zvezda je šampion Srbije sedmi put u nizu! Četiri kola prije kraja Superlige, tim Vladana Milojevića je...

Branislav Borenović uputio čestitke Milošu Vučeviću „Uvjeren sam da će SAVLADATI SVE IZAZOVE, a da će Srbija nastaviti putem napretka i razvoja“

Upućujem iskrene čestitke g. Milošu Vučeviću povodom izbora na poziciju predsjednika Vlade Republike Srbije. Rekao je ovo na društvenoj...

OTKAZANI BROJNI LETOVI Snažno nevrijeme ponovo zahvatilo Dubai

Najveći grad Ujedinjenih Arapskih Emirata Dubai ponovo je zahvatio pljusak, a avio-kompanija Emirejts bila je prinuđena da otkaže...

Episkop Fotije: NEKA BUDE VOLJA TVOJA (Veliki Četvrtak)

Na Sveti i Veliki Četvrtak sveti oci, koji su dobro uredili preuzeto od svetih apostola, svetih i Božanskih...