Ljekovitost i otpornost čuvarkuće čine je neizostavnom biljkom u svakom porodičnom domu.
Čuvarkuću je lako njegovati, a obzirom da vrlo otporna biljka koja se može uzgajati u teglama ili na otvorenom. Zanimljivo je da čuvarkuća djeluje i nakon zamrzavanja. To je logična posljedica njene visoke tolerancije na hladnoću i sposobnosti preživljavanja u zimskim uslovima.
Bere se od marta do oktobra, a ako je u tegli onda i tokom čitave godine. Trudnice i dojilje moraju izbjegavati čuvarkuću.
Ljekovito dejstvo čuvarkuće
Ona je stari narodni lijek za uhobolju, oštećenja bubne opne i gubitak sluha. Njen sok rastvara višak skrućene smole u uhu i smanjuje bol. Čak je i neki pedijatri preporučuju za djecu. Da bi se njome liječili dovoljno je istisnuti 2 do 3 mililitara soka iz lista, ukapati u uho, malo odležati i nakon nekoliko minuta pustiti da sok iscuri iz uha.
Čuvarkuća ima slično djelovanje aloe vera, koja je poznata u liječenju različitih kožnih tegoba. Ova se biljka smatra jednim od najsigurnijih lijekova za širok spektar kožnih bolesti. Zbog antiupalnih i antiseptičkih svojstava služi i kao odlična prva pomoć kod opekotina, uboda i ujeda, jer pruža brzo olakšanje i smirenje.
Čuvarkućom se mogu tretirati kurje oči, pegice, rane i čireve, herpes zoster ili tvrda koža na tabanima, bradavice, opekotine, kao i na bolna mjesta nastala od gihta ili uboda insekta.
Čaj od čuvarkuće izvrstan je kod obilnih menstruacija, menstrualnih grčeva, proliva i čireva.
Za pripremu ljekovitog čaja potrebno je kuvati 10 grama svježe ili 12 grama osušene čuvarkuće najmanje 15 minuta na laganoj vatri u 250 mililitara vode. Procijediti i pustiti da se ohladi. Ujutro na prazan stomak popiti šoljicu čaja, a nakon toga svaki sat po jednu kašiku čaja.
Dešavanja u Bijeljini
Foto: pixabay.com
Izvor: magazin.novosti.rs