Grejna sezona zvanično počinje za koji dan – 15 oktobra, mada je zbog niskih temperatura već počela, bar kada su u pitanju privatni stambeni objekti.
Kako bi grejna sezona počela i protekla bez problema, potrebno je pripremiti ložišta i dimnjake, a u našem gradu ne postoji Dimnjačarska službe, nego se tim poslom bavi svega nekoliko privatnih lica. Jedan od njih je i Petko Mionić, koji nam je dao par korisnih savjeta.
Prema važećem zakonu, lokalna zajednica je organ koji treba da formira odžačarsku službu. Kao što već rekosmo, ona u Bijeljini ne postoji, pa se iz godine u godinu bilježi sve vreći broj požara izazvan upravo zbog neočišćenih i dotrajalih dimnjaka.
Ukoliko se dimnjaci ne održavaju redovno, na njihovim unutrašnjim zidovima se stvaraju naslage, koje vremenom ostave jako malo prostora za izlazak dima, ili ga potpuno zapuše. Uslijed visoke temperature može doći do pućanja dimovodnih kanala i širenja požara na ostatak kuće, a onda do tragedija i mnogo većih materijalnih izdataka. Zato i vatrogasci i dinjačari kažu da je osnovna prevencija redovno čišćenje i održavanje dimnjaka, koje košta svega 30 KM.
Dešavanja u Bijeljini
Foto: pixabay.com
Izvor: ntvarena.com