Podaci Narodne banke Srbije pokazuju da je firma „Unimont“ bila blokirana od 2016. godine do kraja aprila ove godine ukupno 357 dana, odnosno skoro cijelu godinu, od toga u 2020. godini sedam dana u februaru.
Prema podacima iz bilansa uspjeha za 2018. godinu (za 2019. godinu još uvijek nema izvještaja) firma „Unimont“ imala je ukupan poslovni prihod od 278.000 dinara (6.620 KM), a rashod od 1.409.000 dinara (23.422 KM).
Neto gubitak te kompanije je na kraju 2018. godine bio 1.141.000 dinara (18.967 KM).
Kompanija „Unimont“ registrovana je u Lozinci, ima samo jednog prijavljenog radnika kod Poreske uprave Srbije i razvrstana je u „mikro pravno lice“.
Na koji način će finansirati akviziciju od osam miliona KM kod „Šećerane“, kao i dodatna najavljena ulaganja od preko 100 miliona KM nisu naveli u pismu namjere upućenom Okružnom privrednom sudu Bijeljina, stečajnom upravniku, Skupštini i Odboru povjerilaca „Šećerane“.
Naveli su da žele da preuzmu „Šećeranu“ u cjelosti, da će uplatiti 50.000 KM depozita, te 30 dana nakon potpisivanja kupoprodajnog ugovora i preostali iznos od 8.000.400 KM.
Na prostoru „Šećerane“ planiraju da grade ekološku termoelektranu.
Nema garancija niti drugih navoda i ekonomskih rješenja na koji način će sve finansirati.
Ponuđač pominje da posjeduju tehnologiju u čijoj su izradi učestovale kompanije iz Rusije, Njemačke i Austrije, bez dostavljanja dokaza ili ugovora o tome.
Pozivajući se na epidemiju virusa korona predložili su da se odlože dalje licitacije i prodaje „Šećerane“.
Odbor povjerilaca im je izašao u susret. „Glas Srpske“ objavio je prije nekoliko dana da je stopirana prodaja bijeljinske Fabrike šećera u stečaju, koja će ponovo na doboš čim bude ukinuto vanredno stanje u Republici Srpskoj.
Iz Odbora povjerilaca “Šećerane” su to obrazložili time da je onemogućen dolazak potencijalnim kupcima iz inostranstva.
U firmi „Pavgord“, koja je takođe zainteresovana za kupovinu „Šećerane“, smatraju da Odbor povjerilaca nije postupio u skladu sa postojećim zakonskim rješenjima jer je favorizovao „Unimont“ kojem je dao priliku da ponudu i dokumente dostavi „kada dozvole mogućnosti“, što smatraju otezanjem sudskog postupka te onemogućavanjem njih da učestvuje u licitaciji i kupovini.
Imovina “Šećerane” godinama je prodavana po cijeni od 10 miliona KM. Osim Banjalučanina Gorana Vajkića, koji za „Šećeranu“ nudi 6,9 miliona KM, za nju su bile zainteresovane i firme „Soltist“ i „Sarijel“ iz Turske, te „Niva“ iz Srbije, ali su te prodaje propale.
Skupština povjerilaca „Šećerane“ prošle godine donijela je odluku da se licitacije organizuju svakih 15 dana i da se cijena spušta za 500.000 KM, počevši od 9,5 miliona KM. Najniži iznos ispod kojeg neće padati cijena je sedam miliona KM.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: capital.ba