Iz Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila zatražili su da Ministarstvo prosvjete i kulture Srpske reaguje i sankcioniše odgovorne, odnosno da smijeni vršioca dužnosti direktora Narodnog pozorišta Republike Srpske Dijanu Grbić zbog učešća Sarajevskog ratnog teatra (SARTR) na Teatar festu „Petar Kočić“ u Banjaluci.
„Naši očevi, sinovi i braća nisu dali život za Republiku Srpsku da bi zastava pod kojom su ginuli bila skinuta sa zvanične ustanove kulture Republike Srpske, niti da dio manifestacije kulture u Banjaluci bude pozorište koje baštini ratne jedinice vojske, koja je počinila strašne zločine u proteklom ratu“, naveli su iz Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila u zahtjevu za reagovanje upućenom ministru prosvjete i kulture Srpske Željki Stojičić.
Iz Republičke organizacije naglašavaju da se ovo nije smjelo dozvoliti i da je signal svima trebalo da bude i to što Radio-televizija Republika Srpske nije željela da bude medijski partner ovogodišnjeg Teatar festa.
„Istinske patriote i ljudi koji znaju i razumiju ratne posljedice na vrijeme su shvatili da ovom pozorištu nije mjesto u Banjaluci. Mi već 20 godina pokušavamo da u Sarajevu postavimo spomen-ploču za stradale u tom gradu i nije nam dozvoljeno, na hiljade policajaca nas čuva kada idemo da upalimo svijeće i položimo vijence na mjestu stradanja naših vojnika i civila“, ističu iz Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila.
Iz ove organizacije su se pisano obratili i vršiocu dužnosti direktora Narodnog pozorišta Republike Srpske Dijani Grbić, navodeći da bi bilo moralno i časno da podnese ostavku jer je napravila veliki propust, kao i da nije sporna predstava, već pozorište osnovano kao jedinica vojske koja je počinila najveće zločine u proteklom ratu.
Iz Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila traže da se poštuje, kako navode, više od 30.000 žrtava u proteklom ratu, kao i porodice i potomci poginulih boraca.
„Ako danas pređemo preko svega, sutra možemo očekivati da nam se u srcu Banjaluke igraju predstave sa ratnom tematikom drugih naroda“, poručuju iz Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila.
SARTR, koji u zvaničnoj biografiji navodi da je 1992. godine bio jedinica takozvane Armije BiH, nastupio je na banjalučkom međunarodnom festivalu „Petar Kočić“ čiji je domaćin i organizator Narodno pozorište Republike Srpske.
Predstavnici boračkih organizacija i porodica poginulih boraca u Srpskoj osudili su gostovanje SARTR-a u Narodnom pozorištu Republike Srpske u Banjaluci i zatražili od institucija u Srpskoj da to ispitaju i preduzmu odgovarajuće mjere.
Tokom ovog festivala, umjesto istaknute zastave Republike Srpske, na fasadi Narodnog pozorišta Srpske, kulturnog, ali i istorijskog spomenika Republike, istaknuti su nazivi sponzora Festivala, među kojima je kladionica.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: atvbl.rs