Cilj okruglog stola je da se otvori dijalog među partnerima i unaprijedi razumijevanje o specifičnostima i potencijalu razvoja socijalnog preduzetništva u lokalnoj zajednici, saopšteno je iz Udruženja “Otaharin”.
Na okruglom stolu je, navode u “Otaharinu”, prezentovan koncept socijalnih preduzeća u EU, predstavljeno je istraživanje o modelima socijalnog preduzeća u BiH, te najznačajniji članovi nacrta Zakona o društvenom preduzetništvu Republike Srpske.
Ovaj nacrt je nastao iz potrebe da se uspostavi institucionalni i zakonodavni okvir za razvoj socijalnog preduzetništva, te da institucije razviju okvir koji je u skladu sa potrebama postojećih preduzeća, dodjeljujući im status socijalnog preduzeća, kako bi bila prepoznatljivija za tržišnu utakmicu sa drugim komercijalnim subjektima.
“Učesnici okruglog stola uglavnom razumiju potrebu i opravdanost socijalnih preduzeća naročito u zemlji sa sve izraženijim brojem stavnovništva koje živi na rubu egzistencije. Postoje još nedoumice i pravne prepreke oko nadopunjavanja ovog zakona sa drugim zakonima i aktima. Ono što je činjenica jeste da socijalna preduzeća u BiH imaju znanje i vještine vođenja socijalnog biznisa”, navodi se u saopštenju iz “Otaharina”.
U saopštenju se dodaje da je, ipak, potrebna veća podrška na svim nivoima, jer će u suprotnom doći do gašenja preduzeća, a samim tim i otežanog zadovoljenja potreba korisnika.
U dosadašnjem radu, socijalna preduzeća najčešće dobijaju podršku kroz neki vid inicijalne donacije ili projekat, kažu u “Otaharinu”.
“Socijalno preduzetništvo doprinosi razvoju i blagostanju lokalne zajednice kroz promovisanje društvene odgovornosti i podršku najugroženijim članovima društva. Situacija izazavana epidemijom virusom korona je još jednom pokazala da su socijalno preduzetništvo i solidarnost bitni za pružanje pravovremene podrške”, navodi se u saopštenju.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: srna.rs