Kao i u mnogim drugim gradovima u BiH, tako su i u Bijeljini večeras organizovani mirni protesti kako bi se još jednom glasno reklo „Stop nasilju nad ženama“.
„Nažalost, mi konstantno pričamo o ovom problemu koji je zastupljen u društvu i nadamo se da se više neće dešavati nešto ovog tipa. S druge strane, nadamo se da ovakvi događaji neće biti jedini dan kada mi izlazimo i govorimo o ovom problemu. Fondacija „Lara“ u kontinuitetu radi i sa predstavnicima institucija i sa ženama. Mi vršimo i edukacije, ali kada se ovako nešto desi, kao što je to slučaj u Gradačcu, mi se zapitamo da li je to dovoljno, da li smo dovoljno prisutni i da li institucije poštuju zakone i rade svoj posao kako treba“,. rekla je Nataša Kurtuma, voditelj kancelarije Fondacije „Lara“ Bijeljina.
Kako kaže, njihov utisak je da se žene sve više ohrabruju da prijavljuju nasilje i da je to najčešće zbog fizičkog nasilja, te da u Sigurnoj kući sada imaju 15 štićenica sa područja Brčkog, Bijeljine, Milića, Zvornika, Vlasenice.
„Javljaju se najčešće zbog fizičkog nasilja, s obzirom da se u našem društvu psihičko i ekonomsko nasilje ne tretira kao nasilje. Tek onda kada žena dobije prve batine, onda shvati da treba da prijavi, ali nekad čak ni tada, već kada prođe veći vremenski period – ona odluči da nam se javi. Sigurna kuća je tu, a Fondacija „Lara“ pruža usluge i psihološke i pravne podrške. Tu je i naš SOS telefon 1264 koji se može dobiti 24 časa svaki dan Nadamo se da će pristalice institucija reagovati na prijave nasilja, da mi nećemo imati više žene koje nam dolaze gdje kažu da su ih vratili iz Policijske stanice ili Centra za socijalni rad, da su institucije pokušale s postupkom mirenja i pričom: šta je jedan šamar, šamar nije nasilje i slično“, istakla je Kurtuma.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com