Danas je u Bijeljini organizovan Sajam „Tražena zanimana za siguran posao“ koji u okviru projekta „Unapređenje izvođena praktične nastave za deficitarna zanimanja“ drugu godinu zaredom organizuje Područna privredna komora Bijeljina.

Nedostatak radne snage je jedan od ključnih izazova sa kojima se privreda suočava, a koji je posljedica trenda iseljavanja stanovništva, loše demografske slike koja se odražava kroz negativan prirodni prirašta, ali i neadekvatan obrazovni sistem, prie svega u oblasti stručnih zanimana.

Područna privredna komora Bijeljina drugu godinu zaredom sprovodi Projekat direktne pomoći srednjoškolskim centrima, sredstvima neophodnim za izvođenje kabinetske nastave, sa ciljem što bolje afirmacije traženih, stručnih zanimana i kvalitetnijim uslovima za izvođene praktične nastave.

„Danas je Područna privredna komora Bijeljina organizovala Sajam deficitarnih zanimanja za srednje škole na području koje pokriva PPK Bijeljina. Imamo predstavnike 13 škola gdje se obavlja praktična nastava za deficitalna zanimanja, zanimanja u privredi. Svjedoci smo da je nedostatak radne snage jedan od gorućih problema privrede i mi smo to u PPK prepoznali i organizovali ovakav događaj kako bi skrenuli pažnju i učenicima, a i roditeljima na važnost da se upisuju ova zanimanja kako bi djeca po završetku imala sigurno zaposlenje. Imamo priliku da vidimo šta to naši učenici u sklopu praktične nastave rade – imamo prehrambeni smjer, farmaceutski smjer, smjer metalske i elektro struke i sve su to zanimanja za koje se naši učenici školuju kako bi bili spremni za tržište rada. Obavljanje praktične nastave je važno i ono što privrednici kažu je da je problem kada djeca završe srednju školu, nemaju dovoljno znanja da se priključe proizvodnom procesu. U cilju poboljšanja kvaliteta obrazovanja u srednjim školama, pokrenuli smo projekat gdje smo obezbijedili određena sredstva da kupimo alat i opremu za kabinete praktične nastave, a pored toga i da se nastava odvija u privrednim društvima, a mi smo spona između privrednika i srednjih škola“, objasnila je Slavica Marković, direktor PPK Bijeljina.

Jednodnevni Sajam omogućiće da srednjoškolski centri regije prezentuju javnosti i privrednim društvima način rada i funkcionisanja praktične nastave, konkurentnost na tržištu rada nakon završenog srednjoškolskog obrazovanja i način na koji su povezani s poslodavcima kao i stvaranju novih kontakta sa predstavnicima privrednih društava.

„U ime Skupštine Grada moram reći da je veliko zadovoljstvo biti danas ovdje. Važno je baviti se ovom temom, obrazovanjem koje će nakon završetka obrazovanja omogućiti mladim ljudima da rade u svojoj strucu, zarade plate i omoguće egzistenciju sebi i svojoj porodici. To obrazovanje mora biti usklađeno sa tržištem rada i onim što je potrebno tržištu. Zato je bitno da smo svi danas ovdje i predstavnici lokalnih institucija, Privredne komore, Zavoda za zapošljavanje, škola, privrede… svi zajedno u simbiozi da razgovaramo o ovim temama i nađemo najbolja rješenja koja će i privredna komora i svi relevantni faktori predložiti zakonodavcu, Vladi RS, NSRS koja će to pretočiti u zakonsko rješenje koje će se primjenjivati i od koga će cijelo društvo, prije svega mladi ljudi, imati koristi i da nakon obrazovanja budu konkurentni na tržištu i da nam radna snaga u budućnosti ne bude sa stranih tržišta nego da to budu naši ljudi koji će uz adekvatne plate ostati ovdje“, rekao je Aleksandar Đurđević, predsjednik Skupštine Grada Bijeljina

U okviru projekata Područna privredna komora Bijeljina dodjeljuje neophodna sredstva za izvođenje prektične nastave u 13 srednjih škola sa područja djelovanja PPK Bijeljina, od Vlasenice, Milića, Šekovića, Srebrenice, Bratunca, Osmaka, Zvornika, Bijeljine, Ugljevika i Lopara a dodjela je predviđena tokom ceremonijalnog dijela manifestacije.

Sredna stručna škola Janja jedna je od 13 škola Regije Bijeljina koja predstavlja pozitivan primjer u realizaciji dualnog obrazovana gdje učenicima pruža istovremeno kombinaciju teorijskog znanja sa stvarnim radnim iskustvom, pružajući učenicima jedinstvenu priliku za razvoj praktičnih vještina. 

„Važno je istaći da je Privredna komora prepoznala interes da stvori simbiozu između Privredne komore, opštinskih organa i srednjih škola kako bi to podigli na veći nivo, jer same srednje škole nemaju svoja sredstva da proizvode i mogu da iskoriste za ovu priliku. Ono što je isto bitno je da poslodavci poslije ovoga prepoznaju svoj interes kako bi povećali svoju odgovornost tako da se više uključe, jer će sami sebi na taj način unaprijediti radnike koji su već kod nas u školi 90% osposobljeni kao što su kuvari, konobari, građevinci, arhitekte, turisti, bankari i keramičari. Apelovao bih na sve da se još više uključe, a ne samo pojedina privredna društva i poslodavci, nego cijeli sistem, jer nam generalno odlaze radnici van države“, istakao je Aleksandar Marić, direktor SSS Janja.

Tehnološki napredak i inovacije postaju ključni elementi uspjeha privrede, a PPK je tu da podrže proaktivne inicijative koje podstiču ove vrijednosti. Područna privredna komora Bieljina prepoznaje važnost ulaganja u obrazovanje kao temeljnog faktora ekonomske održivosti i društvenog napretka i tako aktivno sarađuje sa obrazovnim institucijama, privrednim subjektima i vladinim organima i javnim upravama kako bi identifikovali potrebe tržišta rada i prilagodili obrazovni sistem tim zahtjevima.

„U posljednje vrijeme, sve više su tražena zanatska odjeljenja prilikom kreiranja upisne politike. Srednje škole moraju voditi računa o tržištu rada. Ono što u našoj školi se obrazuje su bravari, zavarivači, stolari, vozači motornih vozila, električari, elektroinstalateri… Upravo su sva ona deficitarna zanimanja koja su potrebna kako na teritoriji Grada Bijeljina, tako i šire. Danas je Sajam pozitivan primjer i prava prilika za to“, rekao je Milenko Maksimović, direktor Tehničke škole „Mihajlo Pupin“ Bijeljina.

Dugoročna strategija ovog projekta doprinosi kvaltetnijim uslovima za izvođenja nastave i podizanje svijesti roditelja i mladih da upišu zanimanja koja će im omogućiti sigurno zaposlenje. Međutim, uzimajući u obzir dinamične promjene u globalnom ekonomskom pejzažu, mora se prepoznati potreba za stalnim usklađivanjem obrazovanja sa zahtevima tržišta.

Njegoslav Zagorac, vlasnik pekara „Bodaxco“ iz Bijeljine već deset godina u svoje preduzeće na praksu prima djecu iz srednje Poljoprivredne škole

„Trenutno na praksi imamo osam učenika i znamo šta to znači. Svake godine jednog do dva učenika koji su navredniji ostavljamo da rade kod nas, odnosno odmah nakon mature nudimo im Ugovor o radu“, rekao je Zagorac.

Stefan Babić, učenik četvrtog razreda srednje Ekonomske škole u Bijeljini, rekao je da je učenicima izuzetno bitno da imaju praktičnu nastavu, kao što je to slučaj kod njih. Učenici Ekonomske škole praksu imaju u prostorijama škole i s obzirom da su usmjereni na ekonomiju, pravo i trgovinu, vode fiktivno preduzeće i na taj način uče materiju ove tri oblasti na praktičan način.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име