Vijest o tome da je jedna od najvećih muzičkih zvijezda, Marija Šerifović, postala roditelj putem surogat materinstva u Sjedinjenim Američkim Državama, obišla je regiju i prvi put nametnula ovu temu kao onu o kojoj itekako vrijedi raspravljati.

Šta ukoliko se na ovu opciju odlučite u Bosni i Hercegovini? O tome su govorile autorke knjige o “Međunarodnom surogat materinstvu osvrt na zakonodavstvo u BiH”, profesorice sa pravnih fakulteta u Mostaru i Tuzli, Anita Duraković i Jasmina Alihodžić.

Kada je riječ o Bosni i Hercegovini, zakonom o liječenju biomedicinski potpomognutom oplodnjom (članom 45.) surogat majčinstvo kao institut je strogo zabranjeno. To znači da je čak propisana i krivična odgovornost osobe koja bi takav aranžman sprovela u BiH – pojasnila je Alihodžić sa Pravnog fakulteta u Tuzli.

“Nerofmalno znamo da postoje parovi u BiH koji su dijete dobili ovakvim aranžmanom”

Šta se onda dešava u onim slučajevima kada osoba iz Bosne i Hercegovine nekoga želi angažovati za surogat majčinstvo? Da li će taj poduhvat za građane BiH biti legalno izvesti negdje vani? Alihodžić poručuje kako se upravo u ovakvim pitanjima ogleda kompleksnost surogat aranžmana.

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име