Nakon višedecenijske stigmatizacije lika I djela srpske heroine iz Prvog svjetskog rata Milunke Savić, njena hrabrost I humanost dobija epilog u romanu Milana Bogojevića, za koji je urednica knjige Sanja Tomić rekla da je literarno –istorijski spomenik jednom snu o slobodi.
Autor Bogojević kaže da je na romanu „Milunka Savić – ordenje i ožiljci“ radio desetak godina, a pokušaj da slavnu srpsku heroinu odbrani od zaborava postavio je kroz prizmu imaginarnog Milunkinog saborca sa jednom dubokom vremenskom distancom. Stvarajući rodoljubivo literarno dijelo o jednoj ženi, autor je upoznao ličnog saborca u borbi za istinom , koja mu je ponudila podršku oko objavljivanja rukopisa.
Promociju romana o Milunki Savić organizovalo je Udruženje Kraljevina Srbija GO Bijeljina, povodom 100. Godina od završetka Velikog rata, smatrajući da je ova godina pravo vrijeme u kojem treba obratiti pažnju na zaboravljene heroje koji su podnjeli najveće žrtve u borbi za slobodu srpskoga naroda.
A ko je bila Milunka Savić, od neuke čobanice iz Koprivnice, kako su je kasnije često nazivali, do najodlikovanijeg vojnika u Prvom svjetskom ratu I učesnika u nekim od najvećih bitaka, poput, opsade Skadra, Kolubarske bitke I Solunskog fronta… Međutim, Milunka je bila istovremeno I veliki humanista, odškolovala je preko tridesetoro djece o svom trošku…. Jednom rečju… srpska heroina koja je slavljena I za života doživjela da bude zaboravljena!
Izvor: www.ntvarena.com