PDP RS juče je u Bijeljini održao Forum Aktiva žena PDP, kao i sjednicu Predsjedništva PDP RS. Počasni predsjednik PDP RS, Mladen Ivanić, za portal Dešavanja u Bijeljini, govorio je o aktuelnim političkim temama, o stanju u PDP, budućnosti Republike Srpske… Ivanić je govorio i o nekim prošlim događajima koji su se djelimično odrazili na današnje stanje u Srpskoj.
„Ovo je jedna tematska sjednica gdje razgovaramo o organizaciji, pripremi Sabora, kako u narednom periodu djelovati, kako uraditi unutrašnje promjene… Zapravo, jedna slobodna neobavezujuća rasprava u kojoj treba da izađu sve moguće različite ideje da bi onda grupe koje su formirane za Statut, za organizaciju, za političke dokumente, mogle napraviti ozbiljne dokumente. Dakle, jedan vrlo otvoren razgovor, bez neke velike medijske pažnje“, kaže Ivanić za Dešavanja u Bijeljini.
Kako vidite u budućnosti odnose Srbije i Republike Srpske?
„Mislim da je pred nama poprilično složen period. Složen i unutar BiH, a složen i regiji, ali i u svijetu. Ogromni izazovi se nalaze danas pred RS, a jednako tako i pred Srbijom. Srbija uspjeva, na neki način, da to dosta dobro uradi. Zadnjih godinu dana, svijet je podijeljen na one koji su za Rusiju i one koji su protiv Rusije, one koji su za Ukrajinu i koji su protiv, jednostavno je vrhunsko umjeće ostati na nogama. Ja istinski čestitam institucijama Srbije na tome kako su do sada uspjeli izdržati. Za razliku od toga, Republika Srpska, po mom mišljenju, se pomalo gubi u svim ovim stvarima. Previše se definiše, kao nedovoljno snažna i jaka, na jednu stranu i nepotrebno se uvlači u jednu situaciju u kojoj maltene od nje zavisi šta će se sutra desiti. Ništa od RS ne zavisi. U tom kontekstu, mislim da bi daleko pametnije i mudrije bilo od rukovodstva Republike Srpske da se ne upušta u tu vrstu razgovora, jer jednostavno nije subjekt, ne odlučuje o svemu tome, ali očito, naši lideri da bi bili važni, žele da i o takvim stvarima govore, a niko ih u suštini za te stvari ne pita, apsolutno su nevažni“, rekao je Ivanić, te dodao da unutrašnji odnosi Srpske i Srbije treba da se nastave razvijati kao proteklih 10 godina.
„Nama taj prostor pruža specijalne paralelne veze koje nismo dovoljno ranije koristili, mislim da je to neka vrsta međusobne podrške, izuzetno važna, posebno je važna za Republiku Srpsku. Puno važnija za RS, nego za samu Srbiju i ja bih na tome, ko god da čini Vlast, u budućem vremenu insistirao“.
Kako gledate na povezanost takozvanog Kosova i Republike Srpske, gledajući kroz političke odnose?
„Mislim da je velika greška našeg rukovodstva što vezuje jedno sa drugim. Kosovo i Republika Srpska su dva prostora na koje srpski narod s pravom polaže pravo, ako ih vezujete jedno za drugo, jednog se odričete, a mi nemamo razlog niti jednog od ta dva prostora da se odreknemo. Jednako kao Republika Srpska, tako je i Kosovo, nešto što je vezano, što čini sadržaj i karakteristiku i mentalitet srpskog naroda u cjelini. Oni koji vezuju možda imaju dobru namjeru, ali ne shvataju da krajnje rješenje će dovesti do toga da ćemo bez jednog. Šta će se događati u nekom vremenu koje dolazi, da li će se možda primjer Kosova moći iskoristiti u nekim drugim odnosima, otom potom, ali u ovom trenutku mislim da to ne treba vezivati. Mi smatramo da je i Republika Srpska i Kosovo nešto što pripada srpskom narodu i ne odričemo se toga i to je neki stav koji bi mi generalno svi skupa morali, po meni, zajednički dijeliti“.
Kako komentarišete odluku koalicije u NSRS prevođenu SNSD-om, da se prekinu svi odnosi sa zvaničnicima američkih i britanskih zvaničnika u BiH?
„Mislim da je to pogrešna odluka. Šta se tom odlukom postiže, osim toga što se ti ljudi guraju u naručje bošnjačkim partijama?! Ako vi ne želite da komunicirate, imaju oni koji hoće, a to onda znači da ih vi svjesno gurate da budu na jednoj strani i mislim da je to pogrešno. Da se razumijemo, međunarodne institucije su, posebno u onom periodu neposredno nakon Dejstonskog sporazuma, bile brutalne prema Republici Srpskoj, vrlo često bez osnove i razloga. Bili su brutalni i prema pojedincima koji su tada predstavljali Srpsku i jedan od njih sam u to doba, bio sam i ja, ali nama nikada nije padalo na pamet da zbog lične pozicije ugrožavamo poziciju RS. Vi morate komunicirati sa onima koji imaju uticaj ili mogu da odlučuju o vama, jer ako ne komunicirate, dajete ih drugoj strani. Onda će kranji rezultat biti vrlo loš i mislim da je to bila pogrešna odluka. Ona možda na prvi pogled djeluje nekome kao dobra, ali suština je da i sa onima za koga mislite da neće djeliti vaše stavove, vi sa njim morate razgovarati da bi ga ubjedili da ste u pravu. Ako ne razgovarate, on će svoju crno-bijelu sliku samo nastaviti dalje da razvija. Zato ja mislim da je to štetno i ne mislim da će imati ikakve posljedice, niti će se neko od ovih posebno zabrinuti. Drugi razlog zašto je to, po mom uvjerenju, urađeno je kad je Dodik prestao da bude član Predsjedništva, njega su prestali da posjećuju ambasadori i kad je vidio da sa njim niko ne komunicira, onda nije htio da komuniciraju ni sa drugima, pa makar ti drugi bili i njegovi. Komunikacija sa gospođom Cvijanović je bila sasvim normalna, gospodin Tegeltija je takođe imao normalnu komunikaciju, uvjeren sam da je to imao i premijer“.
Da li smatrate da će ovaj potez Milorada Dodika (prekid komunikacije sa Amerikancima i Britancima, a podržavanje Rusije), narušiti odnose Republike Srpske i Srbije?
„Namjerno sam pravio paralele kako to Srbija radi, mislim da radi mudro, nikome nije zatvorila vrata, nije ničiji pijun. Dodik očito nastoji da to bude, da se dodvori nekome i mislim da je to pogrešno. Ja bih mu sugerisao da sledi politiku koju ima Srbija. Da li će on ući u sukob sa Srbijom, to ne znam, zavisi od ličnih odnosa gospodina Vučića i Dodika, ali se vidi da je politički pristup drugačiji i to za Srpsku nije dobro“.
Postoje određene insinuacije da je PDP britanska priča, a SDS američka?!
„To je toliko površno i toliko bez osnova da ne mogu da objasnim. To je šuplja priča. Ako je iko imao neku vrstu najbrutalnije podrške sa tih strana, onda je to bio baš Dodik. Kako je izabran prvi put, ko je od nas ikad imao takvu vrstu podrške kakvu je on imao? Možda se najbolje upravo vidjelo na posljednjim izborima. Međunarodne institucije su dale na neki način „mig“ Centralnoj izbornoj komisiji da „pusti“ Dodika, da ne postoji neka veza između njih – ne bi se to desilo“.
Da li ste baš Vi omogućili ovakav politički uspon Milorada Dodika? Naime, postoji priča da ste 18.januara 1998. godine u Domu omladine u Bijeljini imali uživo vezu sa pokojnim Slobodanom Miloševićem, te da Vam je predlagano da prihvatite mandat predsjednika Vlade RS, uz uslov da ne bude u toj vladi SDS?
„Te noći ja nisam razgovarao sa Slobodanom Miloševićem, imao sam razgovor dva dana ranije kada sam otišao da ga obavjestim da sam odlučio da vratim mandat, zato što nije moj koncept Vlade prihvaćen i što je najgore, nije ga prihvatila SDS. U to doba, Vlada je, zajedno sa predsjednikom imala 23 člana. Ja sam predlagao da 11 dođe iz SDS, Radiklne stranke i te strukture, a 11 ministara iz druge, opozicione, tadašnje strukture, a da ja budem kao neko ko je nestranački čovjek, koji će u slučaju da oni nemaju saglasnost, odlučivati i voditi Vladu, jer sam smatrao da je to doba kada se podrazumjevao veći stepen jedinstva. Nažalost, tadašnje rukovodstvo, prije svega, gospodin Krajišnik lično je bio protiv toga i taj koncept nije prošao, a ja nisam želio da pravim Vladu koja će zavisiti od jednog poslanika iz reda drugih naroda, jer sam smatrao da smo suviše blizu ratu i da treba da postoji narodno jedinstvo. Kada moj koncept nije bio prihvaćen, ja sam rekao Miloševiću da vraćam mandat i bilo je tu prisutno rukovodstvo SDS i sjećam se dobro da je Milošević rekao ljudima iz SDS, citiram: „Pa vi ste budale. Sada ćete umjesto jednog korektnog profesora dobiti čovjeka koji će vas rasturiti, a to je Dodik“. Svi smo znali da ukoliko ja ne prihvatim mandat, da će predsjednik Vlade biti Dodik, znala je to i gospođa Plavšić, ona je rekla da u slučaju da koncept koji ja predlažem ne bude prihvaćen, sledeći izbor je gospodin Dodik“.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com