Srpska pravoslavna crkva i vernici danas slave uspomenu na Ćirila i Metodija, koji su zaslužni za širenje pismenosti među slovenskim narodima. Danas je i državni praznik – Dan slovenske pismenosti i kulture.

Dan sećanja na misionarstvo i vizionarstvo braće iz Soluna iz vremena jedinstvene hrišćanske crkve obeležava se i u drugim slovenskim zemaljama.

Ćirilo i Metodije ostali su upamćeni kao „slovenski apostoli“, koji su stvorili glagoljicu, prvo pismo Slovena. 

Prevodom liturgijskih i biblijskih knjiga, Ćirilo i Metodije postavili su temelje slovenske pismenosti. Bilo je to prvo političko osvešćivanje Slovena u istoriji.

Od prošle godine 24. maj se obeležava kao državni praznik – Dan slovenske pismenosti i kulture.

Slovenske jezike delimo na tri grupe.

Istočnoslovenska grupa – ruski, ukrajinski, beloruski

Zapadnoslovenska grupa – poljski, češki, slovački, lužičkosrpski

Južnoslovenska grupa- srpski, bugarski, makedonski, slovenački, bosanski, hrvatski, crnogorski

U vreme kada jezici trpe različite udare i zahtevaju pitanja i posebne odgovore, važno je podsetiti na značaj pisma i narodnog jezika. O tome da ovaj datum upozorava da su jezik, pismenost i kultura najbolje vezivno tkivo, navodi i ministar kulture.

„Ovaj praznik prilika je da se podsetimo značaja pismenosti, pisma i narodnog jezika koji su kroz tamu vekova često bili jedini a uvek najvažniji zalog opstanka i svetionik za slobodu srpskog naroda. Pismo je živo onoliko koliko se primenjuje a jezik se čuva visokim nivoom kulture“, navodi se u saopštenju ministra kulture i informisanja Vladana Vukosavljevića.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име