Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da bošnjačka politika više od tri decenije uporno falsifikuje i prošlost i sadašnjost, pa od saradnika nacista i ustaša, što je bio najveći dio bošnjačkog naroda, oni sebe danas promovišu za čuvare antifašističkog nasljeđa u BiH, čime pokušavaju da redizajniraju imidž svog naroda koji je podržavao naciste.

Povodom 25. novembra koji u FBiH obilježavaju kao takozvani „dan državnosti BiH“, predsjednik Srpske je izjavio za Srnu da Srbi u BiH imaju najviše razloga i obaveze da se sjete svakog 25. novembra, jer je taj datum još jedna od potvrda antifašističkog bića srpskog naroda, kako tada – 1943. godine, tako i danas.

On je podsjetio da su te 1943. godine u antifašističkom pokretu u BiH bili gotovo samo Srbi, i najviše žrtava u borbi protiv ustaša i nacista podnijeli su upravo Srbi, kako u BiH tako i u ostalim dijelovima Јugoslavije.

– Nas koji smo bili istinski antifašisti i krvavo platili oslobađanje od nacista i ustaša svrstali su među dželate. Zato 25. novembar po mjeri bošnjačke politike ne može biti čak ni praznik, jer je priča koju 30 godina njeguju u Sarajevu falsifikat. Da to ne može biti „dan državnosti“ jasno je svakome, jer BiH u kojoj danas živimo crpi svoju državnost iz Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji Bošnjaci preziru – istakao je Dodik.

On je naveo da u BiH nikada nije postignut dogovor o obilježavanju 25. novembra što je bila obaveza iz Dejtonskog mirovnog sporazuma, jer su Bošnjaci dobro znali da se državnost ove BiH ne može vezati za 25. novembar.

– Da su njihove pobude zaista civilizacijske onda bi rekli „hajde da 25. novembar obilježavamo kao dan u slavu antifašističke borbe“. Ali, kako oni koji su masovno ginuli na Blajburgu da obilježavaju antifašistički praznik. Zato Republika Srpska, čiji su preci svojim životima i krvlju ispisali antifašističku istoriju cijele BiH s poštovanjem se sjećaju svojih predaka, ali ne može da učestvuje u obilježavanju falsifikovanog praznika državnosti – poručio je predsjednik Dodik.

ZAVNOBiH je osnovan 25. novembra 1943. godine u Mrkonjić Gradu, tokom Drugog svjetskog rata, kao centralno političko predstavništvo Narodnooslobodilačkog pokreta i najvišeg organa narodne vlasti BiH.

U FBiH taj dan se slavi kao navodni „dan državnosti BiH“, dok ga u Republici Srpskoj ne smatraju praznikom, jer nije rezultat dogovora sva tri konstitutivna naroda u BiH.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: rtrs.tv/srna.rs

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име