
U Gradskom parku u Bijeljini danas je otvoren Peti sajam cvijeća koji je okupio dvadeset i pet proizvođača cvijeća i ukrasnog rastinja iz ove regije.


Ovo je veoma zahtjevna prilikom i predstavnicima Agrarnog fonda Bijeljina i preduzeća “Komunalac” koji su nas okupili na ovom prelijepom mjestu. Ovo je značajna manifestacija za grad Bijeljina, jer nas prezentuje u regionu i kao ratarski i povrtarski kraj, ali i područje na kojem se uspješno proizvodi i uzgaja cvijeće. Rodna Semberija na ovaj način pokazuje koliko ima vrijednih ruku i vrijednih proizvođača. Gradska uprava će podržati proizvođače cvijeća i u narednom periodu”, istakao je Vučković.

Dušan Lazić iz Velinog Sela više od trideset i pet godina bavi se kalemljenjem ruže, te jedinstvene i neponovljive “kraljice cvijeća”.

“U Austriji sam se bavio kalemljenjem cvijeća i rastinja i u tom poslu sam i penziju zaradio. Punih trideset i pet godina sam kalemio ruže u Austriji. Nas troje u porodici svake godine kalemimo u Velinom Selu po 120.000 ruža. Kupci dolaze na kućni prag. Ima oko ovoga puno rada, puno odricanja. Najteže je kalemiti drenjak, a kalemio sam i glog, dud, javor, vrbu i drugo drveće i rastinje.
Svako drvo mora imati svoga “rođaka” za kalemljenje. Kalemim dvadeset i šest vrsta ruža i oko četrdeset vrsta raznog drveća. Ovo ne može raditi svako, a mnogi neće da se time bave, pogotovo mladi. Svaki čovjek treba da okalemi jednu jabuku u životu. Znate li vi koliko bismo jabuka imali”, kaže ovaj zanimljivi čovjek koji je spreman da pokaže mladim ljudima vještinu kalemljenja i da ih uvede u ovaj zanimljiv posao.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: bijeljina.com

















