Olga Milunović, predsjednik Udruženja „Slavjanoserbija“, rekla je da je izložba nastala kao rezultat istorijskih veza Srbije i Rusije.
"Izložba je nastala poslije 2014. godine kada nam se obratila autorka koja nam je rekla da je baš tada bila na teritoriji Donbasa i da je napravila izložbu. Zanimalo ju je da li smo mi zainteresovani za takvu izložbu. Pogledala sam fotografije i osjetila sam kao da se taj događaj ponavlja“, navela je Milunovićeva.
Ona je objasnila da je ne tako davno, na teritoriji Bosne i Krajine, bilo nešto slično što se odigrava u Donbasu i da se „Oluja“ koja se sad obilježava, završila, a negdje je tek počela.
„Stalno se ponavlja, stalno stradaju djeca. Kada gledamo kolone, vidimo dječija lica koja su uplašena, plaču, koja su u blatu i nemoći, a pred njima stoje nemoćne majke koje ne mogu ništa da urade. Ta situacija slična je i tamo. Kad smo vidjeli te slike, ta asocijacija pokrenula nas je da ovu izložbu pokažemo svijetu koji mora da zna šta se dešava u bivšoj Jugoslaviji, Srbiji, BiH, Ukrajini – nije bitno, bitno je da mi odrasli snosimo odgovornost za sve što se dešava našoj djeci", istakla je Milunovićeva.
Predsjednik Srpsko-ruske zajednice "Zavet" Savo Cvijetinović rekao je da je Bijeljina prvi grad u Republici Srpskoj u kojem je postavljena izložba koja je prethodno obišla 20-ak gradova u Srbiji.
"Izložba je nastala kao rezultat naše saradnje sa udruženjima u Rusiji, a ovdje se radi o dijelu Ukrajine sa kojim, takođe, imamo saradnju, sa njihovim udruženjima. Interesantna je činjenica da je još u 18. vijeku veća grupa Srba preseljena u Donjeck, a u dogovoru između Austrije i Rusije i tu su dosta dugo, sve do Sovjetskog saveza uživali određenu autonomiju u carskoj Rusiji", rekao je Cvijetinović.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com