Lubenica je jedna od glavnih zvijezda ljeta. Gasi žeđ, osvježava, niskokaloričan je. Može osigurati neprocjenjiv unos vode, posebno za starije osobe. Razlikuje se od drugog povrćam svojom veličinom, težinom i sadržajem vode.
Lubenica je takođe izvrstan izvor antioksidativnih vitamina poput A i C, vitamina B skupine i minerala, posebice kalijuma, magnezijuma i fosfora. I ne samo to, ima i detoksikacijska i depurativna svojstva. Jasno je da je depurativna aktivnost lubenice usko povezana s njenom diuretičkom aktivnošću: stimulirajući diurezu, ona time potiče eliminaciju svih suvišnih otpadnih materija.
Količina minerala i vitamina u kriški lubenice koristan je prirodni lijek protiv umora te tjelesne i psihičke iscrpljenosti, koji nisu rijetki za vrijeme vrućina. Bogata kalijumom, lubenica se takođe preporučuje osobama koje se žale na poremećaje povezane s promjenama osmotskog pritiska, zadržavanjem vode i blage promjene u srčanom ritmu.
Kad jedete lubenicu, ne bacajte sjemenke!
Kao što znamo, lubenica je jedno od najsvježijeg i najukusnijeg povrća. Mnogi od nas, međutim, imaju malo strpljenja sa sjemenkama koje bez puno razmišljanja ispljunemo, a to je krivo.
Pitate se zašto? Kao što je slučaj i sa sjemenkama suncokreta ili bundeve, glavna komponenta sjemenki lubenice su vlakna. Uzimanjem sjemenki lubenice čovjek može povećati svoj udio biljnih bjelančevina i dobrih masnoća, kao što preporučuje International Journal of Agronomy and Agricultural Research.
Međutim, čak i uz sve te dobre osobine, jasno je da su sjemenke lubenice teško probavljive, pa bi stoga trebalo ograničiti konzumaciju na malu šaku sedmično.
Alternativno, možete ih sačuvati tokom cijele godine sušenjem u rerni, što ih takođe čini probavljivijima. Osušene sjemenke lubenice izvrstan su dodatak svakoj salati, u rangu sa sjemenkama suncokreta i bundeve.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: jutarnji.hr