„Dok na svim nivoima vlasti pratimo političke krize bez početka i kraja, ne nazirući minimum rješenja, skoro neprimijećeno prolazi podatak da je industrijska proizvodnja u Republici Srpskoj u junu 2023. godine u odnosu na isti mjesec 2022. godine manja za 7,5%. Slična situacija je i u drugom entitetu, tako da je pad industrijske proizvodnje u cijeloj BiH oko 7,6% prema zvaničnim podacima“ – rekla je predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić danas na konferenciji za medije doržanoj u Banjoj Luci.
Pad industrijske proizvodnje nije zabilježen samo u oblasti prerade drveta (zbog zabrane izvoza određenih proizvoda od drveta), nego u mnogim oblastima prerađivačke industrije (proizvodnja tekstila, kože, odjeće) kao i u području vađenja ruda i kamena.“ kaže Trivićeva i dodaje:
„Istovremeno, industrijska proizvodnja u Srbiji u junu 2023. godine u odnosu na isti mjesec prošle godine, veća je za 0,5%. Zemlje Evropske unije bilježe godišnji pad od 1,2%, dok je situacija pojedinačno po zemljama različita: neke zemlje imaju visok rast (Danska, Irska), dok neke bilježe značajan godišnji pad (Bugarska, Estonija).“
Ona je podsjetila da će ekonomija Evropske unije, na koju smo, kako kaže Trivićeva, izvozno naslonjeni, uprkos globalnim izazovima, na prilično visokoj godišnjoj inflaciji od 6,5% i rastu kamatnih stopa, ipak izbjeći recesiju i projektovana je da raste po stopi od 1%, prema najnovijim procjenama.
„Indeks industrijske proizvodnje je najčešće korišćeni kratkoročni statistički pokazatelj, koji može da predvidi buduće kretanje ukupne ekonomske aktivnosti ili da upozori na tzv. tačke preokreta u poslovnim (ekonomskim) ciklusima i zato zabrinjavaju podaci u prethodnih nekoliko mjeseci”– kaže ona.
Trivićeva je istakla da razloge pada industrijske proizvodnje u Republici Srpskoj i cijeloj Bosni i Hercegovini u poslednjim mjesecima, kao i na godišnjem nivou u odnosu na prethodnu godinu, ipak treba tražiti u unutrašnjim faktorima, ali time se, kako kaže ona, izgleda niko ne bavi.
Što se tiče finansijske stabilnosti Srpske, ona se ne dokazuje izjavama zvaničnika, nego konkretnim i zvaničnim podacima. Prema zvaničnim podacima Vlade RS iz Dokumenta okvirnog budžeta, otplata duga neće iznositi preko milijardu KM samo u ovoj godini, nego i u narednim godinama, a najteža će biti 2026. godina kada dospijevaju obveznice sa Londonske berze. U toj godini rata kredita koju će Republika Srpska morati da vrati iznosiće 1,6 milijardi KM. Ogroman finansijski teret u narednim mjesecima i godinama biće najveća prepreka ekonomskom rastu Srpske.
O kakvoj finansijskoj stabilnosti uopšte mogu da govore zvaničnici kada zdravstveno osiguranje nema preko 50.000 građana. Da li mislite da njih tješe lažne izjave o finansijskoj stabilnosti koje čujemo iz režima?!
Govoreći o aktuelnoj situaciji u Banjoj Luci ona je iznijela jasan stav da su građani Banje Luke umorni i od Stanivukovića koji ne zna da vodi Grad, ali i od Đajića koji vodi najveću zdravstvenu ustanovu koja, pored velikih dugovanja, nije sertifikovana, što je nečuveno, a o čemu do danas nismo čuli nijedno opravdanje iz UKC.
„Nebrojeno puta smo ponovili da smo Stanivukovićevim mandatom najviše razočarani mi u Narodnom frontu koji smo mu pomogli da dođe na poziciju gradonačelnika, nakon čega je pogazio apsolutno sva ključna obećanja na kojima je dobio mandat. Od gradonačelnika nismo dobili obračun sa kriminalom, korupcijom i nepotizmom; nismo dobili Tim za reviziju; nismo dobili transparentnu Gradsku upravu. S druge strane dobili smo podređivanje grada interesima nekoliko građevinskih magnata; dobili smo nezakonito trošenje 55 miliona KM na kabriolet tenisku dvoranu zajedno sa republičkim vlastima; dobili smo konstantnu odbranu prvog čovjeka režima, Milorada Dodika, uz epitete da je on čuvar i branilac Srpske; dobili smo skrivanje famoznog „porodičnog stabla“ svih firmi bliskih porodici Dodik i tišinu po pitanju kritike prema prvoj „glavi“ režima“, istakla je Jelena Trivić.
Trivićeva je kazala da je jasno da Gradonačelnik nema podršku Narodnog fronta, ali je i istakla činjenicu da nigdje na svijetu ne postoji primjer da dvije vlasti protestuju jedna protiv druge, gradonačelnik protiv skupštinske većine, skupštinska većina protiv gradonačelnika, dok problemi građana stoje neriješeni.
„Stoga smatramo da građani Banje Luke ne zaslužuju ova dešavanja, već odgovornu politiku koja će biti alternativa i jednoj i drugoj cirkuskoj politici, te koja će se baviti stvarnim potrebama građana, a ne jeftinim performansima i takmičenjima ko će više da se zgadi narodu, što trenutno čine Stanivuković i Đajić.“- zaključila je Jelena Trivić.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com