Bolnica „Sveti Vračevi“ Bijeljina: „Naša ustanova posjeduje savremenu opremu za dijagnostiku Parkinsonove bolesti“

Svjetski dan Parkinsonove bolesti obilježava se svake godine 11.aprila, na dan rođenja sir Jamesa Parkinsona, ljekara koji je 1817. godine opisao ovu bolest. Dan se obilježava u svrhu podizanja svijesti o Parkinsonovoj bolesti i njenom uticaju na oboljele pojedince i njihove porodice.

Ovo oboljenje nastaje zbog poremećaja u dijelu mozga koji kontroliše voljne pokrete, njihovu koordinaciju i sinhronizaciju. Brojni uzroci mogu dovesti do poremećaja u neuronima koji sintentetiziraju dopamin, a kao rezultat javljaju se tremor, otežano kretanje, zakočenost i nestabilnost kod stajanja i hoda.

U najvećem broju slučajeva javlja se tremor kao prvi simptom, u pravilu najprije na jednoj strani tijela, izraženije na rukama, ali može zahvatiti i donje ekstremitete, bradu i vilicu.

Kasnije se javljaju i drugi simptomi – zakočenost, otežano kretanje i započinjanje pokreta. Kod dalje progresije bolesti dolazi do promjena i u ekspresiji – lice poput maske, kao i na psihičkom planu – depresija i demencija.

Postoji više grupa lijekova za liječenje Parkinsonove bolesti, a u toku su opsežna istraživanja u cilju pronalaženja novih. Klasični lijekovi na bazi levodope relativno brzo dovode do iscrpljivanja prvobitno postignutog poboljšanja, te se u liječenje uvode lijekovi sa drugim mehanizmima djelovanja. Postoje značajne individualne varijacije u reagovanju na terapiju, ali nijedan od aktuelno primjenjivanih lijekova ne dovodi do stabilne i dugoročnije kontrole simptoma.

Kao i kod niza drugih oboljenja, rana dijagnoza i započinjanje terapije u početnim fazama bolesti od velikog su značaja za usporenje napredovanja bolesti i osiguranje boljeg kvaliteta života oboljelih kroz što duži vremenski period.

“Prevalencija, učestalost bolesti je približno 160 oboljelih na 100 000 osoba, a incidencija, odnosno pojava novooboljelih je oko 20 na 100 000 godišnje. I prevalenca i incidenca rastu sa godinama života. Npr. sa 70 godina, prevalencija je približno 550 na 100 000,a incidencija je 120 na 100 000 godišnje“, navodi načelnik Odjeljenja za neurologiju u bijeljinskoj bolnici dr Goran Maksimović.

On je naglasio da su zahvaljujući novom rukovodstvu sa direktorom prof.dr Zlatkom Maksimovićem na čelu, znatno unaprijeđene dijagnostičke metode u bolnici “Sveti Vračevi” kada su u pitanju neurološka oboljenja.

“Naša ustanova posjeduje savremenu opremu za dijagnostiku Parkinsonove bolesti”, rekao je dr Maksimović.

U liječenju bolesti, osim zdravstvenih profesionalaca, značajnu ulogu treba da ima porodica ili drugo neposredno okruženje oboljelog u smislu psihološke podrške, podsticanja mentalne i fizičke aktivnost, i provođenju svakodnevnih rutinskih aktivnosti, kako bi se produžio period samostalnosti i ukupno unaprijedio kvalitet življenja.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: JZU Bolnica Sveti Vračevi

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име