Direktor Javne ustanove „Vode Srpske“ Miroslav Milovanović i predstavnici izvođača radova izabranih u tenderskoj proceduri sutra će potpisati ugovore za izgradnju šest mjera zaštite od poplava u okviru projekta upravljanja rizicima od poplava u Republici Srpskoj.
Svečanom potpisivanju ugovora prisustvovaće i resorni ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi Republike Srpske dr Savo Minić, kao i predstavnici Evropske investicione banke u BiH, Delegacije Evropske unije u BiH, WBIF-a (Western Balkans Investment Framework) kao tehničkog konsultanta, i drugih relevantnih institucija.
Predmetni ugovori odnose se na sljedeće mjere zaštite od poplava:
– Sanacija rijeke Vrbas kroz Grad Banja Luka, u vrijednosti od 5.677.136,12 KM bez PDV-a.
– Sanacija rijeke Bosne u naselju Dobor na području Modriče, u vrijednosti od 8.335.675,10 KM bez PDV-a.
– Sanacija rijeka Liješanj i Grab u Gradu Doboj, u vrijednosti od 2.464.351,50 KM bez PDV-a.
– Regulacija rijeke Hoče u naselju Terminal – Karakaj na području Zvornika, u vrijednosti od 2.355.871,60 KM bez PDV-a.
– Sanacija crpnih stanica uz rijeku Savu, u vrijednosti od 6.250.000,00 KM bez PDV-a.
– Sanacija rijeke Miloševice u Gradu Prijedor, u vrijednosti od 3.239.042,56 KM bez PDV-a.
Finansijska sredstva za ove mjere obezbijedila je Vlada Republike Srpske putem kredita Evropske investicione banke u ukupnoj vrijednosti od 19 miliona evra kao nastavak projekta upravljanja rizicima od poplava u Republici Srpskoj. U okviru ovog kredita biće finansirane još dvije mjere zaštite od poplava
– Izgradnja prve dionice lijevog drinskog nasipa na području Grada Bijeljina i Regulacija rijeke Studeni Jadar u Milićima.
Tenderska procedura za ove dvije mjere je u toku i uskoro se očekuje potpisivanje ugovora za izvođenje radova.
Takođe, već je potpisan i ugovor sa “EPTISA Southeast Europe” o nadzoru nad izvođenjem ovih mjera, u vrijednosti od 2.326.459,78 KM bez PDV-a.
Sve navedene mjere zaštite od poplava će značajno doprinijeti poboljšanju sistema zaštite od poplava u Republici Srpskoj, odnosno uticati na smanjenje rizika od poplava i pratećih šteta.
Samim tim, ove mjere će imati pozitivan uticaj na privredu, društvo, životnu sredinu i javno zdravlje, odnosno direktno poboljšanje životnih uslova u 30 opština Republike Srpske, na područjima gdje živi ukupno oko 700.000 stanovnika.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com