Italijanski istraživači su prikazali prototip robota koji bi jednog dana mogao da bude pomoćnik astronautima pri održavanju infrastrukture u svemirskim stanicama, bazama, pa čak i na drugim planetima.
Istraživači sa italijanskog instituta IIT (Istituto Italiano di Tecnologia) predstavili su revolucionarnu robotsku platformu za primjenu u svemiru.
Nazvali su je MARM (Multi-Arm Relocatable Manipulator), djelimično ju je finansirala i Evropska svemirska agencija, a u obliku prototipa prikazana je javnosti ovih dana.
Kao što vidimo, riječ je o pokretnom i svestranom robotu s tri noge, koji može da manipuliše i većim objektima.
Na primjer, može da slaže šestougaone podne ploče široke 1,2 i debele 0,2 metra, težine do 12 kilograma, a može da slaže i razne module kakvi se često nalaze na svemirskim stanicama i velikim orbitalnim letjelicama.
Zahvaljujući tronožnom dizajnu MARM je stabilniji, fleksibilniji i mobilniji od četvoronožnih robota, ima veću pokretljivost i širi raspon kretanja.
Pomoću tri noge u stanju je da se kreče se, „da se ukopa“ na mjestu, a srednjim dijelom može da hvata predmete i potom ih transportuje prema potrebi.
Osnovni cilj mu je da jednom u budućnosti bude od pomoći astronautima prilikom održavanja infrastrukture – bilo u orbiti, na svemirskim stanicama ili drugim planetima. Iz tog razloga će biti testiran u simulatorima mikrogravitacije i bestežinskom stanju.
Imaće i funkciju „percepcije“ okoline, pa će moći da izvršava zadatke i bez direktnog nadzora ljudi. Hvatanje, premještanje tereta i njegovo konačno postavljanje na željenu lokaciju biće primarni poslovi za koje će MARM biti specijalizovan, bez obzira na uslove gravitacije.
Ukoliko se robot u narednim ispitivanjima pokaže korisnim i sposobnim da izvršava zadatke koji su mu dodijeljeni, istraživači IIT-a kažu da će nastaviti s razvojem finalne verzije, potpuno spremne za upotrebu u svemiru, prenosi b92.
Dešavanja u Bijeljini
Foto: instagram
Izvor: b92.net