Klimatske promjene dovele su do toga da je ljeto na našim prostorima sve toplije i da maksimalne temperature svake godine obaraju rekorde. U ovom razdoblju najosjetljiviji su pripadnici starije populacije, kao i oni s hroničnim bolestima.
Zato postoje određene mjere kojima možete prebroditi ovo razdoblje i sačuvati svoje zdravlje.
Ako vas zanima šta možete učiniti kako biste lakše podnijeli tropske valove i velike ljetne vrućine, nastavite čitati ovaj tekst.
Pažljivo birajte odjeću koju nosite
Tokom ljetnih dana posebno je važno odabrati odjeću od materijala koji najbolje pristaje vašoj koži te se odjenuti lagano kako vam ne bi bilo još toplije. Preporučuje se nošenje prirodnih materijala biljnog ili životinjskog porijekla – pamuka, lana i svile, jer ti materijali upijaju vlagu i znoj te omogućuju disanje kože.
Birajte široku odjeću koja ne pripije uz tijelo, a lepršave haljine i ženske majice pamučnog sastava pobrinut će se da vam bude maksimalno udobno. Što se tiče odjeće za spavanje, možete se odlučiti za laganu svilenu spavaćicu ili babydoll. Kako bi vam san bio što ugodniji možete nabaviti i svilene plahte koje se neće lijepiti za kožu.
Izbjegavajte materijale poput poliestera koji se koristi u mnogim odjećama jer ne upijaju znoj. Takođe, izbjegavajte haljine i traperice od džinsa zbog njegove debljine. Traper je krut materijal pa vas može stezati i stvarati nelagodu.
Takođe je važno voditi računa o boji vaše garderobe. Opšte je poznato da crna i druge tamne nijanse privlače sunčevu svjetlost i čine da se osjećate još toplije. Iz tog razloga birajte odjeću svijetlih nijansi – bijelu, bež, svijetlo sivu ili neke pastelne boje.
Hidratacija – piti dovoljno tekućine
Sigurno ste do sada čuli koliko je hidratacija važna, posebno tokom ljeta. Bez obzira na to krećete li se ili stojite mirno, važno je unijeti dovoljno tečnosti u tijelo kako bi ono moglo regulisati vašu tjelesnu temperaturu.
Preporučuje se dnevni unos od 10 časa dnevno, što je oko 2,5 litre vode, ali tu količinu možete prilagoditi svojim potrebama. Ako inače pijete 2,5 litre vode, trebaće vam dodatno tečnosti, pa možete popiti 12 čaša. Pijte vodu svakih sat do bdva i nemojte čekati da osjetite žeđ da pijete vodu ,jer je to znak da je vaše tijelo već dehidrirano.
Izbjegavajte alkohol, slatka pića i kafu koji podstiču izlučivanje tečnosti iz organizma i mogu dovesti do dehidracije. Ako niste veliki ljubitelj vode, za dodatnu aromu možete iscijediti limun ili staviti neko drugo voće.
Što se tiče prehrane, jedite laganu hranu, povećajte unos voća i povrća, posebno onog koje sadrži veliki postotak tekućine, poput lubenice.
Rasporedite obroke tako da imate nekoliko manjih obroka, kako vam od kombinacije topline i velikih količina hrane ne bi bilo loše.
Ne izlazite određeno vrijeme van i rashladite svoj dom
U 21. vijeku najjače oružje protiv velikih vrućina je klima uređaj, pa danas gotovo da nema doma koji nema klimu u barem jednoj prostoriji. Namjestite klimu na željenu temperaturu, ali pazite da ne bude preniska kako ne bi negativno utjecala na vaše zdravlje – glavobolja, bolovi u mišićima, hladnoća.
Morate li izaći iz stana ili kuće, pokušajte sve poslove obaviti ujutro ili ih odgodite za kasno poslijepodne i veče, kako ne biste izlazili van u najtoplijem dijelu dana. Od 11 do 17 sati temperature i indeks UV zračenja su najviši pa se u tom razdoblju ne preporučuje izlazak hroničnim bolesnicima i starijim osobama.
Ako ipak izlazite iz kuće zbog neodložnih obaveza, uvijek sa sobom imajte bocu vode kako biste ostali hidrirani. Nosite laganu odjeću i šešir širokog oboda te sunčane naočare.
Nanesite kremu za sunčanje sa zaštitnim faktorom 50 kako biste smanjili negativan uticaj sunčevih zraka na kožu.
Odaberite sunčane naočare s kvalitetnim sočivima koje će zaštititi vaš vid od negativnog UV zračenja. Iako vas ovi dodaci ne mogu zaštititi od sunčanice, mogu vam barem malo pomoći da se rashladite.
Smanjite fizičku aktivnost
Iako možda volite redovno trenirati – trčati ili vježbati u parku, u razdoblju tropskih vrućina to možda i nije najpametnija odluka. Fizički naporni i iscrpljujući treninzi na visokoj temperaturi mogu imati ogromne posljedice za vaše srce, pa ih radi zaštite zdravlja zamijenite laganom jutarnjom ili večernjom šetnjom u satima kada je dnevna temperatura zraka najniža.
Nadamo se da smo vam ovim tekstom pružili korisne savjete koji će vam pomoći u borbi protiv tropskog vrućina te da ćete uz njihovu pomoć lakše prebroditi ovo ljeto.
Dešavanja u Bijeljini
Foto: pexels.com
Izvor: desavanjaubijeljini.com