Koliko hrane gosti restorana ostave na tanjiru

Datum:

Share post:

Sistematičnim planiranjem nabavke namirnica i veličine porcija, kao i pravilnim upravljanjem otpadom od hrane, ugostiteljski objekti u Srbiji mogu da uštede finansijski.
Istovremeno, mogu da doprinesu smanjenju zagađenja životne sredine, rečeno je danas na onlajn radionici “Kako tretirati otpad od hrane”.

Tu radionicu je za predstavnike hotela, restorana i kafića organizovao NALED, u saradnji s kompanijom EsoTron.
Radionica je organizovana u okviru projekta “Ka boljem upravljanju otpadom od hrane u Republici Srbiji”, uz podršku GIZ, a ovom prilikom još jednom je upućen poziv svim ugostiteljima da se priključe akciji prikupljanja 1.000 tona otpada od hrane, s ciljem sprečavanja emisije 750 tona ugljen-dioksida.

Sve informacije o projektu i akciji, sada su dostupne i na novoj stranici otpadodhrane.rs.

Ugostiteljski objekti u Srbiji naručuju oko 120.000 tona namirnica godišnje, od čega nastane oko 40.000 tona otpada i to 25.000 “kuhinjskog” i još oko 15.000 onog koji gosti ostave “na tanjiru”, navodi se u saopštenju NALED.

– Ukoliko bi pravilno planirali nabavku namirnica i veličinu porcija i uz to pravilno odvajali biljni od životinjskog otpada i predavali ga operateru, ugostitelji ne bi ostvarili samo finansijske benefite, već bi bili prepoznati i kao društveno odgovorne kompanije, imajući u vidu da otpad koji završi na deponiji emituje opasne gasove sa efektom staklene bašte – objasnio je regionalni menadžer kompanije EsoTron Bojan Gligić.

Prema podacima Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO), trećina hrane koja se proizvede na globalnom nivou nikad se ne pojede. U Srbiji 247.000 tona završi na deponiji.

Jedno od potencijalnih rješenja je uvođenje fiskalnih olakšica za doniranje jestive hrane dobrotvornim organizacijama, dok bi se hrana koja je nebezbjedna za ljude iskoristila za ishranu životinja, kompost, proizvodnju biogasa i energije, kaže šef Jedinice za životnu sredinu u NALED Slobodan Krstović.
Paralelno, istuče, treba raditi i na izmjeni sistema naplate odnošenja otpada i umjesto po kvadratnom metru, plaćati po količini koja se predaje ovlašćenom operateru kako bi se podstaklo adekvatno zbrinjavanje.

Dešavanja u Bijeljini

Izvor: atvbl.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име

POVEZANE VIJESTI

WhatsApp za iOS uvodi logovanje bez lozinke

Još jedna aplikacija pridružuje se budućnosti bez lozinki koju su nam obećali. WhatsApp kaže da sada uvodi podršku za...

AGRO SAVJET: Obezbijedite intezivno cvjetanje visećih surfinija (petunija)

Sve vrste petunija su pogodne za sunčane položaje, jer odlično podnose ljetnje sunce. Međutim, greške u njezi ne...

U Bijeljini rođene TRI BEBE

U porodilištu bolnice „Sveti Vračevi“ u Bijeljini u protekla 24 časa rođene su tri bebe, odnosno jedan dječak...

Današnje CIJENE voća, povrća i cvijeća na ZELENOJ PIJACI u Bijeljini

Cijene voća i povrća na Zelenoj pijaci u Bijeljini NAZIV PROIZVODA J.mjere CIJENA KROMPIR kg 2,50 KM CRNI LUK kg 2,50 KM BIJELI LUK kg 8,00 KM PASULJ kg 6,00 KM PAPRIKA CRVENA kg 5,00 KM PAPRIKA...