– Cijena hljeba nije se mijenjala, ali je došlo do poskupljenja ostalih pekarskih proizvoda. Mi smo u prethodnim danima imali minimalne korekcije, odnosno došlo je do rasta cijena za nekih pet odsto, a sve zbog poskupljenja sirovina, ali i većeg minimalca – rekao je Vrhovac.
Istakao je da su kod njih veće cijene raznih peciva, ali i pica, upravo zbog rasta cijene suhomesnatih proizvoda koji se koriste za pravljenje ovih proizvoda.
Sa druge strane, Radenko Pelemiš, predsjednik Udruženja mlinara i pekara regije Bijeljina, rekao je da, što se tiče njihove regije, još nije došlo do rasta cijena.
– Ukoliko dođe do rasta cijena sirovine, vidjećemo šta ćemo raditi, sigurno je da ćemo morati podizati cijenu, ali zasad još uvijek nećemo – rekao je Pelemiš.
Istakao je da u Bijeljini hljeb od 500 grama košta 1,70 KM, dok od 700 grama 1,80 KM, a cijena kifli je od 30 do 60 feninga.
– Zbog visokih cijena svih proizvoda, većina pekara je odlučila da na neki način pomogne socijalno ugroženima pa su tako poslije 19 časova odlučili da spuste cijene svojih proizvoda za 50 odsto – dodao je Pelemiš.
Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja građana “Don” Prijedor, ističe da pekari u Srpskoj nemaju nijedan razlog za podizanje cijena.
– Oni su podizali cijene svojih proizvoda kada god bi došlo do poskupljenja bilo čega u zadnjih godinu dana – izjavila je Marićeva.
Istakla je da je ova situacija sa visokim cijenama peciva postala suluda, te da je nezamislivo da kifla košta 0,70 KM
– Mislim da njihove najave u ovoj zemlji sa ovo malo stanovnika zaista nemaju više smisla – rekla je Marićeva i dodala da su građani ti koji plaćaju ceh.
Milanka T. iz Banjaluke istakla je da je iznenađena novim cijenama peciva, te je kroasan u pekari platila dvije KM, iako i dalje stoji cijena 1,60 KM, prenose Nezavisne novine.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: srpskainfo.com