– Nije donesene odluka, a sve se priča kao da rudarenje tamo počinje sutra. A to sve nije tačno – naveo je Višković.
Istakao je da organizovanje tribina potvrđuje iza toga stoje strane centri moći koji to debelo plaćaju.
– I to plaćaju profesore, koji dolaze iz Srbije i iz FBiH. Evo sada plaćaju i političke partije koje su uključene u te procese – naveo je Višković.
Višković o rudarenju: Vlada će poštovati riječ struke
Vlada Srpske će isključivo poštovati riječ struke kada je riječ o rudarenju na području Majevice, rekao je Višković.
Mladen Lujić: Nijedan projekat “Lykosa” nema nikakve veze sa litijumom
Ističe da je ključ riječ struke, a ne politčara i centara moći.
– Ako struka kaže da je rudarenje bezbjedno, onda će to bit prihvatljivo. Ako kažu da ima bilo koji segment koji utiče na život građana, onda Vlada Srpske to neće podržati – jasan je Višković.
Višković je podsjetio da rudarenje prije 10 do 15 godina i danas nije isto.
– Tehnologija je napredovala. Dobio sam informacije od struke koji kažu da mogu da obezbijede zeleno rudarenje, a to znači da nije štetno po okolinu i zdravlje građana, Ako je to moguće, onda ćemo to podržati – kaže Višković.
Podsjećamo, u Tuzli se 7. marta organizuje tribina pod nazivom „Dolazi nam rudnik litijuma“, a tema je između ostalog i rudnik na Majevici.
Posljednjih mjeseci aktuelna je priča oko rudnika i rudarenja litijuma u Loparama, međutim, postavlja se pitanje kakve veze ima Federacija sa rudnicima u Srpskoj i zašto ne protestuju zbog rudnika u Varešu?
Višković: Opstrukcije projekata – obračun sa Srpskom
Opstrukcija projekata HE Buk Bijela i Istočne interkonekcije gasovoda priča je sa političkom pozadinom i na neki način obračun sa Republikom Srpskom, rekao je Višković.
– Bilo koji projekat se opstruiše. Zadnji primjer su HE Buk Bijela i Istočna interkonekcije gasovoda, gdje smo imali namjenu da dovedemo prirodni gas i da postrojenja za grijanje širom Srpske prevedemo jednog dana na ovaj energent, koji je dokazan kao ekološko gorivo – istakao je Višković.
On je naveo i da je bila u planu izgradnja i dvije gasne elektrane od po 600 megavata čime bi se, kako je naglasio, riješio problem čitave BiH prema energetskoj zajednici.
– Cilj je bio da do 2035. imamo veću proizvodnju iz obnovljivih nego što danas imamo iz uglja i termoelektrana. To su sve stvari koje se opstruišu i nanose enormnu štetu Republici Srpskoj – zaključio je Višković.
Podsjećamo, za četvrtak je najavljena javna tribina u Tuzli protiv rudarenja. Učesnici na ovom skupu su prof. dr. Dalibor Ballian sa Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Ratko Ristić redovni profesor i dekan Šumarskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Aleksandar Јovanović Ćuta, koji predstavlja udruženje Ekološki ustanak iz Srbije.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: rtrs.tv