Ovim malim psima se često trgovalo sa ostrva Malte u Sredozemnom moru u sve ostale delove sveta. Pošto su Grci i Rimljani verovali da maltežani zapravo potiču sa ostrva Malte, ovoj maloj pasmini pasa dali su ime maltezer. Iako niko sa sigurnošću ne zna, većina istoričara veruje da su maltezeri poreklom od psa sličnog špicu u Južnoj Evropi.
Koje su poznate aristokrate posedovale maltezera?
Rimski car Klaudije (41. – 54. Godine) je posedovao malteškog psa i tretirao ga je kao člana kraljevske porodice.
Rimski car Publije je bio car 193. godine. Bio je toliko opsednut svojim maltezerom da je stvorio brojna umetnička dela i poeziju da ovekoveči svog psa.
Kraljica Elizabeta I koja je vladala je od 1558-1603 imala je maltezera kojeg je držala kao svog stalnog pratioca. Maltezeri su bili omiljena rasa među kraljevima i aristokratijom tokom istorije i često je slikana u njihovoj umetnosti.
Škotska kraljica Marija je vladala od 1542. do 1567. Život joj je bio prilično nestabilan; jedina dosledna stvar u njenom životu bila je ljubav prema maltezerima. Bili su joj stalni pratioci od rođenja pa sve do vladavine na prestolu.
Brojni slikovni prikazi malteškog jezika javljaju se u grčkoj keramičkoj umetnosti, kao što su vaze pronađene oko 500. pne. Malteški pas se pominje u spisima mnogih grčkih i rimskih filozofa, kao i drugih drevnih pesnika i istoričara, među kojima su: Aristotel, Timon, Kalimah, Elijan, Artimidor, Epaminod, Marcijal, Strabon, Plinije Stariji i Sveti Kliment Aleksandrijski.
Čvrsti arheološki dokazi stavljaju maltezere na istaknuto mesto u egipatskoj kulturi oko 300. do 600. pne gde su ih praktično obožavali kao članove kraljevskih porodica. Najraniji poznati prikazi malteških pasa na artefaktima pronađenim u Fajumu u Egiptu sugerišu da je maltezer bio jedan od pasa koje su obožavali drevni Egipćani.
Iako se ne može sa sigurnošću reći kako su maltezeri nastali, mnogi stručnjaci navode rase pasa koje su povezane sa njima. Lasa Apso je hiljadugodišnja rasa koja je dobila posao čuvara u velikim palatama i manastirima na planinama Himalaja. Tibetanski terijer često se naziva „svetim psom Tibeta“. Dugo je bio drevni pas čuvar i pratilac budističkih manastira. Pas pekinezer prvobitno je stvoren za vladajuću klasu drevne Kine. Tibetanski španijel je odgajan kao pratilac i kao čuvar.
Maltezere je cenila viša klasa, aristokrate, državnici i kraljevi. Čak se verovalo da oni poseduju lekovitu moć isceljenja – bolesni bi stavili maltezera na stomak ili grudi radi utehe. Zbog ove prakse, i pasa tople, nežne prirode i male veličine, zbog kojih je bilo lako držati ih u rukama ili u krilu, maltezeri su postali poznati kao „utešitelji“.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: petmagazine.com