ZLATO KRASI APSOLUTNO SVE U ovoj zemlji piju ovaj plemeniti metal, a toliko ga ima da ga jedu, stavljaju u kreme, lijekove

Datum:

Share post:

Mjanmar je u svom okruženju poznat kao “zlatna zemlja” a kad posjetite gradove poput Mandalaja ili Jangona biće vam jasno i zašto. Još iz aviona su vidljive sjajne, zlatne stupe i pagode koje su načičkane širom zemlje i smještene u prometne gradske ulice. Većinu budističkih hramova krasi zlato, a u Mjanmaru ih ima na hiljade.

Kroz srce zlatne zemlje protiče rijeka Iravadi. Njene obale su ključne za razvoj zemlje čija brda krase masovni hramovi, guste džungle i naplavljene doline sa kućama sojenicama iznad nivoa vode.

Na brdima oko Mandalaja ima više od 700 zlatnih hramova, koji se mogu vidjeti s rijeke, a oko drevnog grada Bagana, niže niz rijeku, nalaze se impresivni ostaci 2.200 raštrkanih hramova i pagoda.

U svom vrhuncu – između 11-13. vijeka, kraljevstvo Pagan (sada Bagan) bilo je dom više od 10.000 hramova. Tada se u Mjanmaru proširio budizam, iako njegovi korijeni datiraju više od 2.000 godina unazad.

Zlato je sveto u Mjanmaru. Skoro 90 odsto populacije su budisti i zlato je za njih od velike važnosti jer predstavlja sunce, koje se povezuje sa znanjem i prosvjetljenjem. Oni prinose svoje ponude Budi ukrašavanjem hramova zlatom.

– Zlato je ovdje veoma dragocjeno jer ga možemo naći u mnogim rijekama. To je dio naše zemlje, veoma se lako nalazi i zato ga dajemo Budi – rekao je stanovnik Jangona Situ Htun za BBC.

Zlato je tako bukvalno dio ove zemlje i njenih ljudi. Nisu u pitanju samo hramovi – zlato se nalazi u nizu proizvoda, poput krema za lice, lijekova tradicionalne medicine, a ponekad se dodaje u hranu ili vodu. Na posebne prilike u pirinač na pari, pasulj ili piće dodaje se zlatni listić, piše Blic.

Ponekad se stavljaju u banana i kokosove orahe i nude duhovima. Ljudi ih čak nanose na sebe, stavljajući zlatne listiće u pastu od drveta “tanaka” kojom mažu lica kao zaštitu od sunca, a ponekad je nanose u dekorativnim paternima – zlato se dodaje da osvijetli kožu.

Neki od najvažnijih izvora zlata su rudnici u zemlji oko Mandalaja i tlu kod rijeka Iravadi i Čindvin, gdje lokalci i dalje tragaju sa sitom u ruci uprkos novim tehnologijama. Zlato se i danas koristi kao valuta u Mjanmaru i za razliku od valute kjat drži svoju vrijednost. Mnogi stanovnici nemaju štedne račune već kupuju zlato. Juvelirnice su svuda, čak i najmanjim gradovima. Zlatni listić može se kupiti za 2.000 kjata (jedna funta).

Nakon decenija izolacije pod opresivnim vojnim režimom, Mjanmar je tek nedavno počeo da se otavara za posjetioce.

Izvor: srpskainfo.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име

POVEZANE VIJESTI

ALEKSANDAR ĐURĐEVIĆ: Srpska zvala, narod se odazvao – ne priznajemo nikakve lažne rezolucije (foto)

Republika srpska zvala, narod se odazvao - sa veličanstvenog skupa poručeno: ne priznajemo nikakve lažne rezolucije Oko 50 000...

SINIŠA PAJIĆ: Čast je pjevati za našu Republiku Srpsku i našu Srbiju

Siniša Pajić iz Bijeljine je profesor solo pjevanja i zaposlen je od 2010 godine u Muzičkoj školi „Stevan...

Biciklisti prvu etapu trke završili u Bijeljini – pobjednik biciklista iz Australije (foto)

Učesnici 18. međunarodne biciklističke trke "Beograd-Banjaluka" stigli su u Bijeljinu. Biciklista iz Australije Dilan Hopkins, pobjednik je prve etape...

OSTOJIĆ, BO RS: Nismo genocidan narod – Svekoliki srpski narod protiv onoga što nam se pokušava staviti kao etiketa

Radan Ostojić, predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske, izrazio je zahvalnost velikom broju građana Srpske što su se odazvali...