
Zbog malog interesovanja studenata, u bijeljinskom Domu za učenike ove godine po prvi put nisu popunjeni svi kapaciteti.
Troškovi smještaja i ishrane djece poginulih boraca i ratnih vojnih invalida, od prve do pete kategorije, snosi Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite RS.
Dom učenika, koji je u Bijeljini izgrađen 1957, ima 193 kreveta, a konkurs se prvo raspisuje za srednjoškolce, pa studentima šta ostane. Proteklih godina u Domu je, uglavnom, nedostajalo mjesta za sve zainteresovane studente. Međutim, ove godine na konkurs se prijavilo svega njih 70 i svi su primljeni.
Zadovoljni su uslovima u ovoj ustanovi koja je, kažu, mnogo jeftinija u odnosu na privatni smještaj. Za hranu i stan mjesečno bi im, kažu, trebalo najmanje 350 KM.
Predstavnik studenata u bijeljinskom Domu Nikola Demonjić kaže da osim što je ovo dosta povoljnija varijanta za studente, ali i roditelje, smještaj u Domu omogućuje mladim ljudima da funkcionišu kao zajednica ili porodica.
– Pomažemo jedni drugima u učenju i razmjenjujemo udžbenike. Družimo se, imamo grijanje, tri obroka, a ne razmišljamo o obavezama koje imaju naši vršnjaci koji plaćaju zakupninu stana – kaže ovaj student.
Studenti iz drugih gradova koji studiraju u Bijeljini, uglavnom za smještaj iznajmljuju manje stanove ili sobe u privatnim kućama, koje mjesečno plaćaju po ceni od 150 do 200 KM, što uz komunalne račune i troškove za ishranu često dostiže iznos prosječne plate.
U Domu očekuju da će popuniti kapacitet početkom novembra, te svake godine prime od 90 do 95 studenata.
Direktor Doma za učenike i studente Bijeljina Vladimir Vulović ističe da je prioritetna namjena ove ustanove prijem đaka, znači srednjoškolaca.
– Trudimo se da povećamo standard i da ga približimo studentskom. Mislim da bi gradnja modernog studentskog doma doprinijela tome da i zainteresovanost studenata bude veća – naglašava Vulović.
Istog su mišljenja i u Savezu studenata gdje smatraju da grad u kojem studira oko 5.000 mladih i koji ima novu zgradu Centra za visoko obrazovanje zaslužuje i studentski dom.
– Uporedite smještajne kapacitete Bijeljine sa nekim drugim univerzitetskim centrima, kao na primjer sa Palama. Bijeljina pruža odlične uslove mladim ljudima za studiranje, ali ne i studentski smještaj. Iako mnogo skuplji, uslovi privatnog smještaja su i mnogo bolji. Zato nadležni treba da preduzmu sve i riješe ovaj višegodišnji problem – kaže Marko Krajišnik, predsjednik Saveza studenata.
Nema ništa od uređenja kasarne
Pred početak školske godine u Domu su uređene prostorije, a u narednom periodu prioritet im je saniranje krova na objektu starom više od šest decenija. Prethodnih godina pokretana je inicijativa da se dio objekata kasarne u Bijeljini preuredi za potrebe studentskog doma, ali nikada nije realizovana.
Izvor: Srpskainfo.com
Izvor: www.bijeljina.org