Policijski službenici iz Republike Srpske koji su zaposleni u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), Graničnoj policiji i Direkciji za koordinaciju policijskih tijela (DKPT) BiH ubuduće bi prilikom penzionisanja trebali imati ista prava kao pripadnici MUP-a Republike Srpske.

Ustavni sud BiH uvažio je apelaciju dvojice penzionisanih graničnih policajaca i zaključio da se pripadnicima policijskih agencija na nivou BiH lični koeficijent za penziju treba utvrđivati na isti način kao i pripadnicima MUP-a Republike Srpske.

Sud je ocijenio da se član 136a. Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima RS koji kaže da se „policijskom službeniku lični koeficijent za ostvarivanje prava na penziju utvrđuje na osnovu pet godišnjih plata koje su za policijskog službenika najpovoljnije“ ubuduće treba primjenjivati i na pripadnike policijskih agencija na nivou BiH.

Praktično to znači da će pripadnici SIPA, Granične policije i DKPT BiH koji su penzionisani poslije juna 2022. godine kada su usvojene citirane izmjene Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima RS u zavisnosti od visine plate i čina koji su imali ubuduće imati penzije veće za 250 do 650 KM.

„Ustavni sud BiH je zaključio da je apelantima Goranu Dragičeviću i Predragu Đuričiću prekršeno pravo na pravično suđenje. Sud smatra da je proizvoljan zaključak Fonda PIO RS i Vrhovnog suda RS o tome da ne postoje zakonski uslovi da se na obračun visine penzije primijene odredbe člana 136a. Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima na sve policijske službenike, već samo na policijske službenike MUP-a RS“, saopšteno je poslije jučerašnje sjednice iz suda.

Dalje se kaže da su apelanti bili službenici Granične policije BiH sa prebivalištem u RS, da su doprinosi za njih uplaćivani u korist budžeta RS, a da su pravo na penziju ostvarili radeći „u posebnim uslovima“, zbog čega im je priznato pravo na beneficirani radni staž.

„Međutim, Fond PIO i Vrhovni sud RS su ih tretirali drugačije od policijskih službenika koji isto pravo ostvaruju kao pripadnici MUP-a RS. Pri tome, Vrhovni sud za takvo različito tretiranje apelanata nije ponudio relevantno opravdanje i razloge. Na osnovu toga, Ustavni sud je zaključio da je presuda Vrhovnog suda donesena bez uvažavanja naročitih okolnosti koje su mogle uticati na ishod postupka, te da Vrhovni sud nije ni pokušao odredbu člana 136a. Zakona o policiji sagledati u širem kontekstu i u vezi s ustavnim pravima apelanata i pravima iz Evropske konvencije o ljudskim pravima“, ocijenio je Ustavni sud BiH.

Banjalučki advokat Klaudia Kljajić koja je zastupala ovu dvojicu bivših graničnih policajaca kaže da nije još dobila otpravak odluke Ustavnog suda BiH, ali da je iz saopštenja jasno da se ispravlja nepravda prema ovoj kategoriji policijskih službenika.

„U stvari, radi se o dvije pojedinačne apelacije, ali iz saopštenja Ustavnog suda se vidi da je zauzet generalni stav da se tim ljudima penzije trebaju obračunavati isto kao i pripadnicima MUP-a RS, dakle uz uvažavanje člana 136a. Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima RS“, kaže Kljajić za CAPITAL.

Ona dodaje da je Ustavni sud uvažio njene apelacije, osporio presudu Vrhovnog suda RS i zauzeo stanovište koje su zauzeli okružni sudovi u Doboju i Banjaluci koji su presudili u korist njenih klijenata, a protiv Fonda PIO RS.

Predsjednik Sindikata SIPA Edin Kahrimanović kaže da je ova odluka Ustavnog suda BiH predstavlja satisfakciju za sve ono što rade sindikalne organizacije policijskih agencija BiH.

„Mi godinama govorimo da su naše kolege sa prebivalištem u Republici Srpskoj diskriminisane. Drago mi je što se ta nepravda ispravlja“, kaže Kahrimanović za CAPITAL.

On precizira da je samo za posljednje tri godine penzionisano oko 90 pripadnika SIPA, Granične policije i DKPT BiH, ističući da bi prema gruboj računici sindikata oni sa najnižim činom i platom trebali imati penziju veću za 250 do 300 KM ako bi im se lični koeficijent obračunao kao i njihovim kolegama iz MUP-a RS.

Prema zvaničnim podacima, u SIPA, Graničnoj policiji i DKPT je zaposleno nešto više od hiljadu policajaca iz Republike Srpske. To znači da će Fond PIO RS ukoliko Vrhovni sud RS postupi po odluci Ustavnog suda BiH u budućnosti mjesečno izdvajati oko 300.000 KM više za njihove penzije.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: capital.ba

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име