Dvadesetogodišnji Admir Ado Ćuran iz Prnjavora, koji je rođen sa Daunovim sindromom, voli da se druži, igra, pjeva, a najveća želja mu je da jednog dana postane konobar.
Uprkos problemima sa kojima se susreće, ovaj mladić ne odustaje od svog sna. Završio je osnovnu školu, naučio je čitati i pisati, a uz podršku porodice i Dnevnog centra “Neven”, čiji je štićenik, svakodnevno nastavlja da razvija svoje sposobnosti.
Ado otkriva da jako voli muziku, slavlja, posebno se raduje rođendanu kada se, osim torte, na veselju nađe i harmonika. Kaže da su sugrađani kada ga sretnu susretljivi i rado razgovaraju, a kod kuće pomaže roditeljima, voli sa mamom da kuva i pravi kolače. I sportski je aktivan, ljeti najviše voli igrati fudbal, a najavljuje dolazak krajem marta na Međunarodnu uličnu trku.
Najveća podrška Adi stiže od roditelja. Majka Sena ga neumorno prati u svim aktivnostima, ali bilo je mnogo trenutaka kada nije bilo lako.
– Adinim rođenjem naš život se iz korijena promijenio. Morala sam napustiti redovni posao i maksimalno se posvetiti djetetu. Na početku smo doživljavali razne neprijatnosti. Jednom prilikom mi je u bolnici prišla žena i dala 50 feninga da mu nešto kupim. To su bili teški momenti – prisjeća se Sena.
Ona kaže da je prva Adina socijalizacija bila 2006. godine polaskom u vrtić, što nije prošlo bez poteškoća jer je dječak od stresa zbog nove sredine izgubio kosu.
– Kada se to dogodilo, od pedijatra sam dobila savjet da ga ne povlačim iz vrtića nego da ostanemo istrajni jer će se vremenom prilagoditi. Tako je i bilo. Nakon vrtića upisali smo ga u osnovnu školu, što je bilo najbolnije iskustvo kroz koje smo prošli. Trebalo je preživjeti iščekivanje da li će ga primiti u specijalno odjeljenje, a potom devet godina čekanja pred vratima učionice kako bi odmah bila uz njega ukoliko se uznemiri ili na nešto negativno reaguje – prisjeća se Sena.
Dobrom organizacijom roditelja, djeci u ovom odjeljenju su stvoreni uslovi za ugodniji rad, a zahvaljujući programu inkluzije koji je kasnije uslijedio djeca su uključena na časove muzičkog i likovnog gdje su se dobro uklopili.
– Ado je zbog svega bio jako srećan. Postigli smo velike rezultate. Kada je pošao u školu znao je latinicu i ćirilicu, pisati je naučio za samo tri dana provedena u školi što nas je sve iznenadilo. Na kraju školovanja kao nagradu od škole dobio je sat, što je bila potvrda našeg angažmana i truda – priča Sena.
Po završetku škole rad i učenje nastavljaju u Dnevnom centru za djecu sa poteškoćama u razvoju “Neven”.
– Glavni mi je cilj kao roditelja da se on uz pomoć porodice socijalizuje, da se osposobi da samostalno brine o sebi. U posljednje vrijeme se i odnos u društvu promijenio nabolje, sada sa djecom izlazimo u šetnju gradom, učestvujemo u sportskim dešavanjima i svim aktivnostima u gradu, ne stidimo se svoje djece. Samo hoćemo da pokažemo da smo i mi tu – naglašava Sena.
Ona ističe da je kod kuće Ado uvijek srećan i da živi za dane kada je veselo.
– Svima je uvijek na raspolaganju, pun je ljubavi, posebno za porodicu, miran, staložen, ali se zna i boriti za svoja prava, reaguje na nepravdu. Sa djecom, posebno kada imaju problema, mora se mnogo raditi, pričati jer ako dijete zapostavite na bilo koji način, ako ne radite izostaće i rezultati – kaže Sena.
Asistent u Dnevnom centru “Neven” Boško Bijelonić ističe da Admir dobro prati nastavu, didaktičke zadatke rješava bez problema, a da su sada u procesu učenja rada sa novcem.
Bijelonić smatra da je potrebno naći sistemsko rješenje u društvu da se ovakvim osobama omogući da se u budućnosti što manje oslanjaju na porodicu i da pokušaju što samostalnije živjeti.
– Želja nam je da ideja kakva je `Na kafi sa Adom` ne bude samo na jedan dan, nego da u gradu bude lokal u kojem će uz pomoć jednog ili dva lica raditi osobe sa Daunovim sindromom, da samostalno zarađuju za život, da budu svoji ljudi -kaže on.
Bijelonić je napomenuo da od korisnika Centra sa Daunovim sindromom redovni nastavni program trenutno pohađa samo Admir, privremeno su u “Nevenu” još dva lica sa istim poteškoćama, dok je na području opštine Prnjavor evidentirano pet osoba sa Daunovim sindromom.
Izvor: srpskainfo.com