Kombajni su ove godine poranili, jer su visoke temperature izazvale ranije zrenje kukuruza. Prvi prinosi bolji su nego lani i kreću se od sedam do osam tona po hektaru.
Zbog kišnog i hladnog proljeća, a potom i višemesječne suše i vrlo visokih dnevnih temperatura, ova godina je bila nepovoljna za proizvodnju kukuruza. Ratari koji su primijenili sve potrebne agrotehničke mjere, ipak, su zadovoljni prinosom.
– Prinos je bolji nego prošle godine, mada sam očekivao više. Ipak, realno gledano, prinos će ove godine biti prosječan,d akle sedam do osam tona – kaže Božidar Vasić iz Batkovića.
Vršidba kukuruza u zrnu u većoj mjeri počeće iduće sedmice, a na pojedinim parcelama berba će pričekati kraj vegetacije.
– Neki poljoprivredni proizvođači su navodnjavali usjeve, tu je kukuruz još uvijek u fazi naljevanja zrna i tu će biti izuzetno veliki prinosi – kaže Stevan Perković iz Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi PЈ Bijeljina.
Pod kukuruzom je u Semberiji 26.000 hektara. U Lijevče polju proljetos je zasijano oko 30.000 hektara. Berba bi trebalo da počne u narednih deset dana, gdje ratari očekuju prosječan rod, dok je stanje usjeva veoma različito.
Ohrabruje i činjenica da kod ratara koji su primijenili kompletne zaštitne tretmane nisu zabilježene bolesti zrna koje uzrokuju pojavu mikotoksina.
– Može se očekivati d aćemo ove godine imati znatno manju zastupljenost mikotoksina, odnosno pljesnivih zrna, oboljelih zrna – navodi agronom Dragiša Lopandić.
Mlinari navode da će otkupna cijena kukuruza biti definisana u skladu s tržišnom. Očekuje se da bi cijena mogla iznositi 25 pfeniga po kilogramu kao što je u Srbiji. Većina proizvođača, zbog niske cijene, neće ni žuriti s prodajom kukuruza, već će ga koristiti za tov stoke ili će kukuruz uskladištiti čekajući poskupljenje.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: rtrs.tv