Mlinari u Srpskoj i FBiH najavljuju od januara novi skok cijena brašna, što pravdaju očekivanim povećanjem najniže plate i poskupljenjem struje.
Predsjednik Udruženja mlinara Republike Srpske Zoran Kos kazao je za „Glas Srpske“ da je, uzimajući u obzir planirano povećanje cijene rada, kao i struje, realno očekivati i poskupljenje mlinarskih proizvoda.
– Kako stvari stoje vreća brašna od 25 kilograma, koja sada košta oko 28 maraka, od januara bi mogla poskupiti za tri KM – najavio je Kos.
U slučaju da cijene žitarica skoče na novosadskoj berzi, zbog globalnih previranja, odnosno odluke Rusije da poveća carine na izvoz žitarica, do poskupljenja mlinarskih proizvoda u Srpskoj moglo bi doći i prije januara.
Za korekcijom cijena brašna mlin „Majić“ iz Odžaka već je posegao. Prema riječima vlasnika Ivice Majića, takvi koraci su neophodni, jer troškovi proizvodnje konstantno rastu.
– Kako bi naši kupci što manje osjetili poskupljenje, odlučili smo da u dva navrata korigujemo cijenu brašna. Prvu korekciju imali smo u novembru, dok drugu planiramo u januaru. Prošli mjesec smo podigli cijene za svega nekoliko feninga, a isto će biti i u januaru. Nemamo drugog izbora, jer je pšenica u posljednja tri mjeseca poskupila za najmanje 20 odsto. S druge strane, plate konstantno rastu i taj trend moramo pratiti kako ne bismo ostali bez radne snage – kazao je Majić, dodajući da će mnogi proizvođači imati problema ukoliko se obistine najave o poskupljenju struje.
Odluke mlinara za sada se neće preliti na pekare, tvrdi vlasnik kompanije „Krajinaklas“ u okviru koje posluje i lanac pekara „Manja“ Saša Trivić.
– Iako je brašno kod pojedinih dobavljača prethodnih dana poskupilo za tri-četiri odsto, a najavljen je još jedan talas, mi za sada nećemo mijenjati cijene pekarskih proizvoda. Poskupljenje brašna u ovom procentu ne može uticati na cijenu pekarskih proizvoda, koliko može rast minimalne plate – rekao je Trivić, dodajući da bi do poskupljenja pekarskih proizvoda moglo doći zbog povećanja cijena struje i rasta plata.
Pomoćnik ministra poljoprivrede Srpske Saša Lalić podsjetio je da, iako kroz mjere nastoje da što više olakšaju rad poljoprivrednicima, resorno ministarstvo ne može uticati na odluku proizvođača pri formiranju cijena proizvoda.
– Srpska se, što se tiče žitarica, uglavnom oslanja na Srbiju i Mađarsku. Ono što je dobro u ovoj godini jeste to da imamo dobru proizvodnju pšenice. Prinosi i kvalitet bili su veći nego u posljednjih pet godina – kazao je Lalić.
Ruske carine
Rusija, kao najveći proizvođač, povećala je carinu na izvoz pšenice za više od 18 odsto, na 34,71 dolar po toni, dok će za ječam iznositi 16,6 dolara, a na kukuruz 38,76 dolara. Riječ je o izmjenama koje sutra stupaju na snagu. Visinu carina na izvoz žitarica od juna 2021. godine rusko ministarstvo poljoprivrede utvrđuje za period od sedam dana.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: semberija.info