JU Narodna biblioteka „Filip Višnjić“ Bijeljina i Udruženje žena oboljelih od raka dojke „GEA“ Bijeljina večeras su organizovali stručno predavanje na temu “Mislimo na vrijeme na naše zdravlje”. Uvodničari su bili prim. dr Nela Mitrović, zamjenik direktora Bolnice “Sveti Vračevi” i prim. dr Danijela Đukin, direktor Doma zdravlja Bijeljina.
“Narodna biblioteka je na ovaj način pružila podršku našem Udruženju žena oboljelih od raka dojke “GEA”. Mi već godinama sarađujemo i organizujemo mnoga predavanja na različite teme koja se tiču same prevencije. Večeras smo uz njih zajedno sa Domom zdravlja i Bolnicom “Sveti Vračevi” gdje smo ugostili eminente ljekare koji su održali ovo važno predavanje”, rekla je Željana Arsenović, direktor bijeljinske Biblioteke.
Prisutnim sugrađanima se ispred Udruženja “GEA” Sanja Drinić koja je rekla da bi tema mogla biti i slogan koji bi trebao biti svima upućen.
“Znamo da je rak dojke jedno od vodećih malignih oboljenja kod žena. Preventivni pregledi su korak koji možemo da učinimo za sebe. Neke stranice statističkih podataka ne idu baš u korist onkološkim pacijentima. Mi kao Udruženje se trudimo da utičemo na žene I da vrše preventivne preglede. Mnoge žene ne žele da pričaju o tome, teško je proći kroz sve to i izdržati. Mislim da je svaka priča dobra, naročito od žena koje su to prošle prije 20 godina – da sada pokažu da se može živjeti kvalitetno. Nije to pričanje o bolesti kao bolesti, već je to priča o podizanju svijesti i razgovor da se može”, rekla je Drinić.
Predavanje su održali dr Jela Aleksić, radiolog, dr Biljana Marjanović, spec. interne.med. subspec. onkologije, dr Milan Arsenović, ginekolog, dr Bojan Kenjić, spec. opšte hirurgije, dr Jelena Marić, spec. radiologije i Nevena Škorić, psiholog.
“Mislim da su ova predavanja jako važna. Karcinom dojke je najčešće maligni tumor kod žena i on čini 25% svih malignih tumora žena. Jedna od osam žena će u nekom period svog života dobiti karcinom dojke pri čemu se on najčešće javlja poslije 50. godine. On je izlječiv ako se otkrije u ranoj fazi, te stoga moramo uvijek raditi na prevenciji. Mamografski pregledi su svakako od najvećeg značaja – korisna dijagnostička metoda koja može otkriti samu sumnju na karcinom i godinu do dvije prije početka samih kliničkih simptoma. Preporuke su da svaka žena od 40 godina treba da uradi prvi mamografski pregled”, objasnio je dr Arsenović.
Dr Biljana Marjanović, rekla je da faza u kojoj se pacijent javi doktoru upravo određuje njenu dijagnozu, dalju fazu liječenja, učestalost kontrola – određuje dalji život pacijenta.
“Moram reći da tu Dom zdravlja odrađuje veliki posao. Dosta žena dobije preporuku za ultrazvuk ili mamografiju zavisno od životne dobi. Novije linije terapije, novija dostignuća u svakom slučaju produžavaju život, kvalitet i samo izlječenje karcinoma dojke”, zaključila je dr Marjanović.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com