U Bijeljini organizovana Panel – diskusija „Žene sa invaliditetom – prevencija nasilja” (foto, video)

Danas je u hotelu „Drina“ održana Panel – diskusija „Žene sa invaliditetom – prevencija nasilja”. Panel – diskusija se realizuje u sklopu programa rada sa ženama s invaliditetom kojeg Informativni centar za osobe sa invaliditetom “Lotos” implementira na području cijele Bosne i Hercegovine.

I.C. “Lotos” je tokom svog rada prepoznao potrebu za osnaživanje žena sa invaliditetom koje su izložene višestrukoj diskriminaciji u našem društvu. Žene sa invaliditetom su u nepovoljnom položaju u našoj zajednici i onemogućeno im je ostvarivanje osnovnih ljudskih prava koja su zagarantovana u brojnim zakonima, između ostalih, i u UN Konvenciji o pravima osoba sa invaliditetom, a koja se ne provodi adekvatno.

Suvad Zahirović, direktor u Informativnom centru za osobe sa invaliditetom Lotos iz Tuzle, istakao je da su osobe sa invaliditetom, nažalost, najisključenija grupa stanovnika u BiH, zbog svog invaliditeta i prepreka koje društvo kreira za njihovo puno učešće u različitim aktivnostima zajednice.

„Počevši još od obrazovanja, zapošljavanja, samostalnog života, stanovanja… Osobe sa invaliditetom imaju takav položaj jer društvo ne osigurava potrebne usluge podrške za samostalan život osoba sa invaliditetom u zajednici i ovisne su uglavnom o članovima porodice, o podršci koje članovi porodice osiguravaju. Ono što je potrebno promijeniti je razumijevanje koncepcije fenomena invalidnosti“, naveo je Zahirović.

On je takođe istakao da je IC „Lotos“ prepoznao potrebu dodatne podrške ženama sa invaliditetom, jer su one višestruko diskriminisane.

„Žene su diskriminisane unutar populacije osoba sa invaliditetom od muškaraca sa invaliditetom, zbog rodnih uloga koje se dodjeljuju i sistema vrijednosti koje karakterišu ulogu žena u društvu. Zbog toga što društvo percipira da žene sa invaliditetom ne mogu ispuniti te svoje rodne uloge, one su diskriminisane i diskriminisane su zbog invaliditeta. Isključenije su od muškaraca sa invaliditetom iz društva, I praktično mogućnost razvoja njihovog potencijala im je uskraćena i zbog toga već skoro deset godina mi u fokusu imamo rad sa ženama sa invaliditetom, a naročito u odnosu na nasilje kojem su žene sa invaliditetom izložene i tema današnjeg susreta“, kaže Zahirović.

Zumreta Galijašević-Baluković, predsjednica Samupravnog odbora u organizaciji IC „Lotos“ istakla je da je činjenica, prema istraživanjima koje je radio IC „Lotos“, da žene s invaliditetom jesu više izložene nasilju.

„One svakodnevno preživljavaju i trpe različite vrste nasilja. Taj procenat je okvirno 3 do 5 puta veći u odnosu na procenat, odnosno, one vrste i oblike nasilja koje doživljavaju žene generalno u BiH. O nasilju nad ženama sa invaliditetom vrlo malo se zna i vrlo malo se govori. Mi u okviru svojih programskih aktivnosti zaista pokušavamo govoriti i prikazati različite slučajeve nasilja nad ženama s invaliditetom“, kaže Zumreta, te dodaje da je osnaživanje žena s invaliditetom njihov prioritet, a zatim i podizanje svijesti javnosti i društva o problemima sa kojima se susreću žene s invaliditetom.

Mirzeta Tomljanović, tehnička koordinatorica Sigurne kuće Fondacije Lara, navela je da, nažalost, nema ni jedne kategorije koja je pošteđena nasilja nad ženama, pa tako ni žene s invaliditetom nažalost nisu pošteđene.

„Ono što je obeshrabrujuće jeste što žene sa invaliditetom manje prijavljuju nasilje, jer direktno zavise, najčešće od osoba koja je vršila nasilje nad njima“, kaže Mirzeta.

Ona ističe da postoje razni oblici nasilja, od najbanalnijih kao što je, na primjer, ne izvođenje napolje, u šetnju, zanemarivanje higijenskih rituala, slaba komunikacija, pa sve do fizičkog nasilja.

„Pokazalo da čak i ustanove koje se bave tom problematikom zataje. Recimo, u Bugarskoj je 238 djece umrlo u ustanovama koje su tog tipa, a 31 dijete je umrlo od izgladnjavanja. Nažalost, nismo mi društvo koje je još uvijek osvješćeno“, kaže Mirzeta, te dodaje da je krivica podjednaka za sve nas.

Zatajilo je društvo, okolina, porodica, pojedinci, institucije, država…

Kao posljedica društvenih stigmi, nejednakih mogućnosti i uslova za život, žene sa invaliditetom su izložene većem stepenu nasilja, vrlo često od strane supružnika, skrbnika i članova porodica.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име