Troškovi sve veći: Kakav je životni standard u Bijeljini

Prema statistici sajta Numbeo, specijalizovanog za procjenu i analizu troškova života Bijeljina je četvrti najskuplji grad u BiH, odmah iza Sarajeva, Mostara i Banjaluke. U Semberiji je u odnosu na ostatak Republike Srpske jedino jeftinije gorivo. Da je život skup kažu oni sa najnižim primanjima. U Udruženju potrošača “Zvono” kažu da se građani uglavnom žale na to da svaki put kad odu u prodavnicu za istu količinu novca dobiju manje robe.

Bijeljina je drugi grad po veličini u Srpskoj, a istraživanja su je svrstala odmah iza Banjaluke kada je o životnim troškovima riječ.  Građani kažu sve je u ravnici u skladu sa standardom. Da je život skup, stava su oni sa najnižim mjesečnim primanjima, a najviše novca žale se, treba izdvojiti za prehranu.

Četvoročlanoj porodici u Bijeljini, bez plaćanja najma, za život mjesečno treba 3.647 maraka, dok je pojedincu za jedan mjesec života u Bijeljini potrebno 1.066 KM, podaci su sajta Numbeo, specijalizovanog za procjenu i analizu troškova života.

Evidentno je da se Bijeljina gradi, o čemu svjedoči i broj novoizgrađenih zgrada. Bijeljina je već godinama i u vrhu po cijenama kvadrata stambenog prostora. Međutim bez obzira na to stanovi se rasprodaju još u izgradnji. Ono što nam nedostaje kažu Bijeljinci jesu parking mjesta s obzirom na broj registrovanih vozila.

Ako je suditi po statistici, Bijeljina je četvrti najskuplji grad u BiH, odmah iza Sarajeva, Mostara i Banjaluke. Na ulicama Bijeljine srećemo i Sarajlije i oni se žale na cijene hrane u njihovom gradu.

U Udruženju potrošača “Zvono” kažu da se njima građani uglavnom žale da za istu sumu novca koju svakodnevno izdvajaju za nabavku u tržnim centrima i marketima dobijaju sve manje proizvoda i kući donesu manje namirnica. Građane kaže Jovan Vasilić interesuje da li će se proširivati lista proizvoda koji su obuhvaćeni kampanjom “Društvenoi odgovorni”.

Smanjenjem gramaže određenih proizvoda evidentno je da je došlo i do rasta cijena, kaže Vasilić.

Nameće se i pitanje koliko su potrošači upoznati sa svojim pravima. U Udruženju Zvono kažu da je posljednjih godina svijest građana po tom pitanju dosta razvijenija, čemu su doprinjele i mnogobrojne akcije koje su realizovane na terenu. Bijeljinskom udruženju napominje Vasilić obraćaju se građani ne samo iz Semberije, nego i iz drugih dijelova Srpske.

On ističe da potrošači trebaju znati i da garanciju mora imati i polovna roba.

Kada je riječ o prehrambenim proizvodima, onog momenta kada kupe i primjete da postoji neki problem sa tim proizvodom kojem je na primjer istekao rok trajanja, građani mogu napominje Vasilić izvršiti zamjenu ili reklamaciju, zaključuje Vasilić.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: ntvarena.com

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име