Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić poručio je da je saopštenje OHR-a takvo da zahtjeva obiman pravni odgovor pa je objavio odgovor NSRS povodom naredbe Kristijana Šmita.
„Angažovao sam pravnike da napravimo jedan kvalitetan odgovor koji govori o superiornosti Narodne skupštine u odnosu na ono što je saopšteno juče „, rekao je Stevandić.
U odgovoru na više od 3 strane se poziva na mišljenje Venecijanske komisije, Dejtonski sporazum kao i njegovo kršenje, a ponovljene su brojne stavke koje je NSRS već saopštavala.
„Naglašavajući da je Republika Srpska ugovornica u svim aneksima Dejtonskog mirovnog sporazuma uključujući Aneks 4 i Aneks 10 te da je u više navrata svojim aktima ukazivala na materijalna kršenja njihovih odredbi a posebno putem Zaključaka u vezi sa Informacijom o urušavanju pravnog poretka u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma, Zaključaka u vezi sa Informacijom o razmatranju aktuelne bezbjednosne i političke situacije u svijetu sa aspekta reperkusija na Republiku Srpsku, Zaključaka u vezi ocjene rada Visokog predstavnika, primjene Aneksa H Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini u periodu razgovora o imenovanju novog Visokog predstavnika, Zaključka broj: 01-1407/09, Zaključka broj: 01-1406/09, Zaključaka 01-610/10 i drugih, čime je u svojstvu ugovornice aktivno protestvovala protiv kršenja aneksa i Dejtonskog mirovnog sporazuma u cjelini.
Ovde posebno naglašavamo da su OHR i Ustavni sud BiH koji su po Dejtonskom mirovnom sporazumu ovlašćeni da na određeni način regulišu njegovu primjenu, prekršili svoje obaveze savjesnog postupanja u skladu sa zahtjevima bona fides načela radi čega se njihovi sporni akti ne mogu smatrati pravno valjanim ab initio.
Y suprotnosti su sa pravilima međunarodnog prava razvijenim kroz raniju jurisprudenciju Stalnog arbitražnog suda (1910), odnosno Međunarodnog suda pravde u predmetima kao urro cy United Kingdom v. Norway (1951), Gabcikovo-Nagymaros (1997) i drugi te ne mogu obavezivati savjesnu ugovornicu“, navodi se u odgovoru.
Navodi se i da Odluka kojom su Pravila Ustavnog suda BiH izmijenjena neće se primenjivati na teritoriji Republike Srpske kao i da visoki predstavnik nema nadležnost da donosi naredbe i izriče zabrane.
„Ponavljamo našu spremnost da pregovaramo o otklanjanju svih oblika i načina kršenja Dejtonskog mirovnog sporazuma i njegovih aneksa na koje smo ukazali u prethodnim aktima Narodne skupštine Republike Srpske kako bismo došli do ponovnog uspostavljanja pune primjene Dejtonskog mirovnog sporazuma kojoj smo u cjelosti odani i trajno privrženi.
Ponovo napominjemo i naglašavamo važnost dijaloga i komunikacije nasuprot prijetnji, nalozima i ucjenama koje samo dalje eskalirajunvsituaciju i vode u radikalizaciju podjela i sukoba“, stoji u saopštenju Nenada Stevandića.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com