Bijeljina, Banjaluka, Pale i Gacko su lokalne zajednice u Republici Srpskoj u kojima još nije konstituisana skupština grada/opštine, jer nijedna od parlamentarnih stranaka nije uspjela da okupi potrebnu odborničku većinu.
U Banjaluci je konstitutivna sjednica trajala, kako su neki odbornici kazali, kraće nego “ostavljanje kaputa”, a slično se desilo i u Bijeljini, gdje je sjednica prekinuta jer nisu potvrđeni ni svi odbornički mandati od strane CIK BiH, odnosno, do sada je verifikovano ukupno 19 od 31 mandata. Sjednica je zakazana za sedam dana.
I u Gacku je propao pokušaj da se dođe do većine, jer ni SDS niti SNSD, koji imaju po šest mandata, nisu uspjeli da obezbijede minimalno 10, koliko treba za većinu.
Još je neizvjesnija situacija u Palama, gdje su već propala dva pokušaja da se napravi većina. Posjećanja radi, u ovoj lokalnoj zajednici kandidat Demosa je pobijedio kandidata SNSD-a za načelnika, a upravo ove dvije stranke pokušavaju da oforme većinu.
Treba reći da je prvi pokušaj formiranja većine propao jer su se na konstitutivnoj sjednici pojavila samo tri od 25 odbornika. Na drugoj, koja je održana 2. decembra, bilo ih je 23, ali stranke koje daju podršku Demosu, a to su DNS, SDS, PDP i Socijalistička partija, napustile su zasjedanje dok se ne verifikuju i dva preostala mandata. Njihov izlazak sa Skupštine nije pomogao SNSD-u, jer oni sa Ujedinjenom Srpskom i Republičkom strankom Srpske nemaju dovoljno odbornika.
Pokušali smo stupiti u kontakt sa Boškom Jugovićem, bivšim načelnikom Pala i sadašnjim odbornikom, kako bismo provjerili situaciju, ali na naše pozive nije odgovarao.
Dakle, već je prošlo više od 15 dana od drugog pokušaja da se konstituiše Skupština i sljedeća neće biti održana sve dok predsjednik Skupštine opštine ne dobije dokument s potpisima odbornika koji će činiti većinu.
Ovakav scenario mogao bi da uslijedi i za Banjaluku, Bijeljinu i Gacko.
Rajko Papović, predsjednik Skupštine opštine Gacko, kaže za “Nezavisne novine” da je ovo prvi put da niko nema skupštinsku većinu na konstitutivnoj sjednici.
“Nisam dobio nijedan ovjeren potpis za većinu i prekinuo sam sjednicu i zakazao novu za ovaj petak u 12 časova. Ali, koliko mi se čini, stanje je nepromijenjeno i ni tada neću imati najmanje 10 ovjerenih potpisa. Sjednica će se i tada prekinuti po poslovniku i po Zakonu o lokalnoj upravi i samoupravi RS i sljedeća će se zakazati tada kada na adresu predsjedavajućeg stigne deset ovjerenih potpisa odbornika koji su spremni da čine većinu”, kaže Papović.
Ako bi sve išlo ovim redom i potpisi stigli naknadno, Papović, ali i bilo koji drugi predsjedavajući u opštini/gradu koji ima isti problem, onda ima rok od 15 dana da zakaže novu sjednicu kako bi se većina potvrdila.
“Ako se to desi, ja ću tu sjednicu zakazati za sedam dana, jer to je najkraći rok. Svima je to u interesu”, dodao je Papović.
Međutim, nije isključeno da će se agonija nastaviti i da niko od stranaka neće biti u mogućnosti da napravi skupštinsku većinu.
Krajnji rok koji stranke imaju da to učine, a prema Zakonu o lokalnoj samoupravi RS, jeste 90 dana od trenutka kada su potvrđeni rezultati izbora za tu lokalnu zajednicu.
“Ako se za 90 dana ne formira skupština, onda (grado)načelnik i stranke koje su okupljene oko njega podnose zahtjev Ministarstvu i Vladi RS, a onda oni prave odluku i to upućuju u Narodnu skupštinu, koja može odlučiti da raspusti taj parlament i raspiše vanredne izbore, ali ne za načelnika, već samo za Skupštinu”, pojašnjava Papović.
Prema članu 152. Zakona o lokalnoj samoupravi RS, NS RS može da raspusti skupštinu grada/opštine, a onda, prema članu 154. istog zakona, Vlada RS u roku od osam dana u toj lokalnoj zajednici imenuje privremeni organ koji obavlja skupštinske poslove.
Organ čine tri člana, po jedan iz Ministarstva finansija i lokalne samouprave, te jedan koga imenuje (grado)načelnik. Uz poslove skupštine, osnovni zadatak privremenog organa jeste da pripremi i raspiše nove prijevremene izbore za odbornike u toj lokalnoj zajednici, a rok koji imaju za to je 90 dana od dana raspuštanja skupštine (član 155. Zakona o lokalnoj samoupravi RS).
Sve dok skupština ne bude konstituisana, lokalna zajednica ne može usvojiti budžet o biće na privremenom finansiraju, koje se sprovodi tako što se u mjesecu tekuće godine može trošiti onoliko koliko se trošilo u mjesecu prethodne godine. Privremeno finansiranje traje tri mjeseca, ali se može produžiti po istom principu.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: nezavisne.com