SRBIJA: Pojedini fakulteti izlaze iz blokade

Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja u Novom Sadu se od ponedeljka vraća na nastavu ali onlajn, što je kao mogućnost naveo i Univerzitet u Novom Pazaru. – Medicinski i Prirodno-matematički fakultet u Nišu objavili planove nadoknade nastave, a kolegijum Kragujevačkog univerziteta predlaže produženje godine

Posle martovskog smanjenja plata profesorima koji zbog studentskih blokada visokoškolskih ustanova nisu držali nastavu i češljanja rada fakulteta od strane prosvetne inspekcije, pojedini fakulteti i univerziteti su odlučili da izađu iz obustave rada. Naime, juče su Medicinski i Prirodno-matematički fakultet u Nišu na svojim sajtovima objavili planove dinamičke nadoknade nastave.

Dekanski kolegijum Medicinskog u Nišu je u saopštenju obavestio studente da  da ovaj fakultet od utorka 15. aprila počinje sa realizacijom dinamičkog plana nadoknade nastave za aktuelnu školsku godinu. „Obaveštavamo vas da je 15. april poslednji rok za početak realizacije nadoknade nastave, nakon čega fakultet neće više biti u mogućnosti da uspešno realizuje nastavni proces, ispitne rokove, kao i ostale akademske obaveze u skladu sa zakonom i statutom, a čime bi se garantovala zakonitost rada i kvalitet nastave”, ukazano je u saopštenju.

Usvojeni plan Medicinskog u Nišu podrazumeva da nadoknada teorijske i praktične nastave, kolokvijuma i seminara iz zimskog semestra počinje najkasnije 15. aprila i traje do 9. maja. Letnji semestar u ovoj školskoj godini počinje 12. maja i traje do 15. avgusta. Od 18. avgusta do 22. avgusta održavaće se kolokvijumi i seminari. Određeni su i tačni datumi svih ispitnih rokova počev od januarskog zaključno sa oktobarskim.

Predviđena je i nadoknada dodatnih ispitnih rokova za studente završnih godina studija. Takođe, predviđeno je da naredna školska godina 2025/2026. počne 3. novembra 2025. godine, osim za prvu godinu studija svih studijskih programa, koja bi trebalo da počne 1. oktobra.

U slučaju da se sa realizacijom dinamičkog plana ne krene do navedenog roka, dekanski kolegijum upozorava na moguće posledice po status studenata. A to su

obnova godine za sve studente, gubitak statusa studenta koji se finansira iz budžeta, gubitak prava na studentske stipendije i kredite, na studentski dom i ishranu, na porodične penzije za studente koji to pravo ostvaruju.

PMF iz Niša je u planu predvideo nadoknadu zimskog semestra u toku prve dve nedelje nakon početka nastave, tako što će se predavanja organizovati, osim radnim danima, i subotom i nedeljom od počev od sedam časova ujutru pa do 21 sat sa pauzama od pet minuta između časova. Predviđena je nadoknada i ispitnih rokova.   

A da se od ponedeljka 14. aprila vraća na nastavu, i to onlajn, saopštio je i Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja u Novom Sadu. To je odlučeno na jučerašnjoj sednici nastavno-naučnog veća ovog fakulteta. Kako je navedeno u saopštenju uprave koje je objavljeno na sajtu, nastava će se odvijati putem onlajn platforme „Mudl”, a svi studenti će putem svojih ličnih imejl-adresa dobiti detaljna uputstva za pristup platformi i načinu rada.

Takođe, da izlazi iz blokade, i to sa „moguće je onlajn nastavom”, počev od 14. aprila, na svom sajtu najavio je Univerzitet u Novom Pazaru. Na realne opasnosti od nastupanja negativnih posledica po njihov status zbog blokade rada fakulteta studente je saopštenjem upozorio nedavno i Univerzitet u Kragujevcu izdvojivši određene zaključke sa sednice kolegijuma univerziteta. Napominjući da nedvosmisleno pruža podršku studentima u ispunjenju njihovih zahteva i poziva nadležne državne organe da ih ispune, kolegijum je, kako je navedeno, utvrdio da je u ovom trenutku završetak školske „ozbiljno ugrožen” i izrazio duboku zabrinutost zbog posledica po akademski status svih studenata i prava koja se stiču po osnovu redovnog studiranja u slučaju nemogućnosti završetka školske godine. Predloženo je i da Senat donese odluku o produženju školske godine do 31. oktobra 2025. „Neophodno je da fakulteti blagovremeno obaveste sve studente da je 22. april ove godine poslednji dan za nastavak školske 2024/2025. godine.

Do studentskih blokada nastave na fakultetima došlo je oko mesec dana nakon pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra prošle godine, usled čega je smrtno stradalo 16 osoba. Blokadu su započeli akademci Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu, jer su bili napadnuti na ulici kod fakulteta tokom odavanja pošte za žrtve novosadske tragedije. Nakon što su studenti FDU izneli svoje zahteve, za koje i danas tvrde da nisu ispunjeni, dok vlast tvrdi suprotno, na desetine fakulteta širom zemlje se solidarisalo sa njima i ušlo u blokadu. Jedan od glavnih zahteva studenata blokadera je objavljivanje celokupne dokumentacije koja se tiče rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu, a jedan od najnovijih je i sprovođenje detaljne istrage događaja koji je, kako tvrde, izazvao strah i paniku na protestu 15. marta u Beogradu. Studentima blokaderima pridružili su se u međuvremenu prosvetni radnici, maturanti gimnazija i srednjih škola i ostale grupe građana.

Podneto 37 prijava protiv visokoškolskih ustanova

Ministarstvo prosvete podnelo je 37 prekršajnih prijava protiv visokoškolskih ustanova i odgovornih lica zbog neodržavanja nastave, potvrđeno je za Tanjug u ovom ministarstvu. Ustanovama je dat rok od osam dana da počnu nastavu, što će se utvrđivati u kontrolnom nadzoru, nakon čega se mogu očekivati nove prekršajne prijave. Kazna za nesprovođenje nastave za ustanove je od 200.000 do dva miliona dinara, a za odgovorna lica od 5.000 do 50.000 dinara. Očekuje se da će pokrajinska inspekcija podneti devet prekršajnih prijava za ustanove na teritoriji Vojvodine. Nad svim ostalim ustanovama na kojima se ne organizuje nastava i ne održavaju ispiti 7. aprila pokrenut je inspekcijski nadzor u cilju utvrđivanja zakonitosti njihovog rada.

I neke gimnazije kreću sa onlajn nastavom, druge predlažu razredne ispite

Zaposleni u Prvoj kragujevačkoj gimnaziji odustaju od obustave nastave, a Gimnazija u Čačku kao rešenje za izlaz iz krize vidi razredne ispite. Nastavnici i stručni saradnici Prve kragujevačke gimnazije saopštili su juče da odlukom većine odustaju od obustave nastave i da će se časovi održavati onlajn dok se ne steknu uslovi za održavanje regularne nastave, preneo je Tanjug. U Srednjoj školi „Knez Aleksandar Karađorđević” u Kragujevcu od juče je počela nastava onlajn, a Medicinska škola sa domom učenika „Sestre Ninković” počela je nastavu onlajn od prošle nedelje. Gimnazija u Čačku saopštila je juče da je Nastavničko veće konstatovalo da maturanti koji i dalje blokiraju nastavu u toj školi više ne mogu da je nadoknade do kraja školske godine, te ukazuju da su rešenje razredni ispiti. „Jedina zakonska mogućnost koju škola može da sprovede u ovom trenutku kako bi učenici dobili svedočanstva o završenom četvrtom razredu i time stekli uslov da polažu maturski ispit jeste održavanje razrednih ispita”, navedeno je u saopštenju koje je potpisao direktor gimnazije Ivan Ružičić. „Druga mogućnost jeste da učenici ne prihvate izlazak na razredne ispite i da čekaju da Ministarstvo prosvete reši ovaj problem nekakvom uredbom, uputstvom ili leks specijalisom, a škola da postupi po tome”, naveo je direktor.

Učenike i njihove roditelje je pozvao da razmotre predlog škole o održavanju razrednih ispita i da odgovor dostave školi do petka, 11. aprila. 

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: politika.rs