Izvršni direktor za ugovaranje zdravstvenih usluga i javne nabavke u Fondu zdravstvenog osiguranja (FZO) RS Branislav Zeljković smijenjen je sa te funkcije i imenovan za savjetnika direktora FZO Dejana Kusturića.
U Fondu su potvrdili da je Zeljković, inače kadar Ujedinjene Srpske, smijenjen sa te i prebačen na poziciju savjetnika. Smjena Zeljkovića, tvrde u FZO, nije uzrokovana bilo kakvim nepravilnostima u radu, već isključivo nastojanjima da poboljšaju efikasnost svog rada.
U Fondu navode da je „riječ je o internim, kadrovskim promjenama koje redovno rade u cilju dodatnog poboljšanja efikasnosti rada“, a ocijenili su i da ova promjena „nije novost od značaja za javnost“.
„Branislavu Zeljkoviću, koji je bio na mjestu izvršnog direktora za ugovaranje zdravstvenih usluga i javne nabavke, nedavno je ponuđeno drugo radno mjesto u FZO RS, koje je on prihvatio. U pitanju je mjesto savjetnika direktora“, kazali su u Fondu.
Dodali su da je u protekle dvije godine bilo više od 20 kadrovskih promjena na rukovodećim mjestima u Fondu.
„Nastojimo da u okviru naših kadrova vršimo promjene i preraspoređujemo radnike na ona radna mjesta gdje oni mogu da daju svoj maksimum“, pavdaju se u FZO.
Kako bi odbacili svaku sumnju da su ovoj promjeni prethodili bilo kakvi problemi, u Fondu su se dodatno potrudili da objasne da su „kadrovske promjene sasvim normalna pojava u svim organizacijama, kao i medijskim kućama, pa tako i u našoj instituciji“.
„Naglašavamo da u sprovođenju javnih nabavki u Fondu nije bilo nepravilnosti u ovoj, protekloj, kao ni ranijih godina, odnosno sve nabavke su sprovođene u skladu sa zakonom, što je konstatovala i Glavna služba za reviziju javnog sektora RS. Prema tome, promjena na mjestu izvršnog direktora ovog sektora nije uzrokovana bilo kakvim suštinskim propustom ili nepravilnošću u radu“, naveli su u Fondu.
Pokušali smo da dobijemo komentar i od Zeljkovića, ali on nije želio da daje izjave. Inače, njegova supruga Mirela Kajkut Zeljković je poslanik Ujedinjene Srpske u Narodnoj skupštini RS.
Fond zdravstvenog osiguranja je nedavno potresla afera pelene, kada je u javnost isplivalo da su pelene, koje bolesna djeca i odrasli sa invaliditetom mogu dobiti na recept, lošeg kvaliteta.
Međutim, iz FZO su saopštili da Fond zdravstvenog osiguranja putem javnih nabavki može da odabere isključivo one dobavljače koji su registrovani na tržištu BiH i koji imaju dozvole Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH i da svi dobavljači za pelene koje su odabrali imaju dozvolu nadležne agencije.
Međutim, u Udruženju „Tender“ su naveli da je ovdje sva krivica na ugovornom organu, odnosno Fondu, jer da je Fond zdravstvenog osiguranja propisao minimum uslova koje mora da ispunjava pelena i da je to propisao kako treba, ne bi mu mogla biti ni ponuđena pelena koja ne zadovoljava kvalitetom.
Izvor: capital.ba