Tema „Razgovora sa povodom“ bila je školica „Tinker Labs“ koja je odnedavno počela sa radom i u Bijeljini, pa smo tim povodom razgovarali sa Majom Tasovac i Stanišom Ostojićem.
Kako biste na najjednostavniji način djeci, ali i roditeljima objasnili sta je Tinker Labs?
Tinker Labs je sjajna vannastavna aktivnost za djecu predškolskog i školskog uzrasta. Mi radimo sa djecom uzrasta od četiri do deset godina. Riječ je o međunarodnoj franšizi koja već postoji u nekoliko zemalja, odnosno skoro svim zemljama regiona. Ono što je mene, kao roditelja, privuklo je činjenica da je program zasnovan na povezivanju nekoliko različitih disciplina – nauka, tehnologija, inžinjerstvo, matematika i umjetnost. Dijete neće striktno da se usmjerava u samo jednu aktivnost, jer to je uzrast koji tek treba da pronađe nešto što će mu biti zanimljivo i uzrast kome je jako teško držati pažnju. Djeca su jedne sedmice fudbaleri, druge na karate, a ovdje imamo baš to – svake nedjelje mogu da budu „nešto drugo“. Prepliću se različite radionice, uče o različitim stvarima, a ono što je najvažnije – ne oduzima im mnogo vremena, jer su časovi samo jednom nedeljno.
Šta je to što učite najmlađe?
Cilj Tinker Labs-a je da kod djece probudimo maštu, da igrom kroz eksperimente djeca spoznaju sebe i svijet oko sebe. Tu je donekle i filozofija Tinker Labs programa – „o igre do strasti, do svrhe“. Djeca sama dolaze do zaključaka i rješenja. Mi trenutno nudimo dva programa u Tinker Labs programu – Tinker Tots je za djecu predškolskog uzrasta, od četiri do šest godina i Tinker Town za djecu od sedam do deset godina. Program prati jednu školsku godinu i djeca tokom jedne školske godine koja traje od septembra do juna imaju 40 časova, upoznaju se sa 150 eksperimenata i uče oko 200 naučnih pojmova. Zamislite dijete od sedam godina koje zna da sastavi strujno kolo – zna šta je izvor energije, šta je provodnik, šta izolator, šta je prekidač, šta je potrošač. Dakle, sve samostalno radi. Imali smo prezentaciju gdje sam ja kao prezenter sklapao strujno kolo pred odraslim osobama. Oni su se oduševili i njihov komentar je bio „dobro je da ne dajete to djeci“. Naprotiv, poenta Tinker Labs-a je u tome da djeca samostalno rješavaju probleme. Oni svojim ručicama sastave strujno kolo. Djeca rješavaju problem na zabavan način. Bitno je da djeci na zabavan način – igrom, pokažemo kako se rješavaju problemi u naučnim oblastima i da kod njih probudimo znatiželju, da bi se oni, možda, negdje u budućnosti bavili nekom od tih naučnih disciplina.
Kako se rodila ideja da se otvori nesto ovako u Bijeljini i koliko je bilo tesko doci od ideje do realizacije?
Sama ideja da otvorimo nešto novo u Bijeljini se javila prije par godina. Išli smo u različitim smjerovima. Razmišljali smo da otvorimo kreativne radionice, rođendaonicu, imali smo veliki neiskorišteni prostor u objektu u kome se nalazi vrtić. Na proljeće, istraživala sam dodatnu aktivnost za svog petogodišnjeg sina i „guglajući“ naišla sam na ovu školicu koja je u to vrijeme u BiH postojala samo u Doboju. Na prvi pogled – oduševljenje. Mala grupa djece u bijelim mantilićima izvodi hemijske eksperimente, reakcije, uzbuđeni i sa osmjesima na licu. To je nešto što vas na prvi pogled, odmah, „obori s nogu“. Naravno da sam pronašla kontakt, pozvala ih da vidim o čemu se radi i kako to da ima u Doboju, a nema u Bijeljini. Srećom, imala sam podršku kolege Staniše kada smo pričali o realizaciji. Do same realizacije nije bilo teško u smislu programa. Tinker Labs je međunarodna franšiza koja već postoji u skoro svim zemljama u regionu i oni su već napravili sistem po kom rade i vrlo jednostavno može da se otvori ako se isprate njihovi koraci i uputstva. Sve je do najsitnijeg detalja razvijeno – od izgleda prostora, do nabavke, recimo, epruvete različitih dimenzija. Radi se sa profesionalnom laboratorijskom opremom. To je ono što je bio lakši dio posla. Teži dio posla je bio opremanje našeg prostora i to je potrajalo tri do četiri mjeseca i poprilično nas iscrpjelo. Dok su trajali radovi na opremanju prostora, naše učiteljice su išle na obuku za rad po Tinker Labs programu, koju je u Osijeku organizovao master franšizer. Učiteljice Neda, Biljana i Dragana imaju dugogodišnje iskustvo u radu sa djecom u našem vrtiću, kreativne su i svestrane, a sada su stekle i sertifikate za rad i u Tinkeru. Na kraju smo uradili ono što smo željeli i gdje smo željeli. Jako sam srećna što stojimo iza nečega ovakvog i što na neki način doprinosimo i gradu i lokalnoj zajednici u kojoj živimo.
Koliko su roditelji zainteresovani da djecu uključe u ovakvu vrstu školice, a koliko ona privlače pažnju djece?
Kao roditelj troje djece, znam kolika je obaveza da nakon škole ili vrtića vodimo djecu na neku dodatnu aktivnost, a svakako je jako poželjno i korisno. Mogu reći da su reakcije roditelja sjajne. S obzirom da franšiza u svom programu sadrži pokazne časove, gdje roditelji sa svojom dječicom prije početka školske godine dolaze na jedan čas, odnosno demo sat Tinker Labs-a – imaju priliku da vide i da budu uključeni u to šta im djeca rade. Mislim da su reakcije roditelja i jače nego kod djece, jer se suočavaju sa nečim što dosad nisu vidjeli. Sami eksperimenti koje djeca rade su „na dohvat ruke“ roditeljima. Zaista, reakcije su sjajne. Što se tiče djece, još uvijek im zadržava pažnju i ne odustaju, što je najbitnije.
Nedavno ste u Gradskom parku organizovali čas na otvorenom. Kako ste zadovoljni kako je prošao taj dan?
Uvijek smo radi da pomognemo lokalnoj zajednici i da organizujemo nešto što je u interesu lokalne zajednice. U ovom slučaju smo organizovali nešto što nije organizovano – donijeli smo kompletnu laboratoriju u naš park. Odziv je bio ogroman, mislim da je bilo preko stotinu mališana. Sa njima su bili i roditelji i sertifikovani Tinker Labs predavači su prezentovali dio našeg programa. Ono što je bio problem je što djeca nisu mogla aktivno da učestvuju, jer ih je zaista bilo mnogo. Sam program je namijenjen za djecu predškolskog i školskog uzrasta za grupe do desetoro djece. Reakcije su bile sjajne i nadamo se da ćemo ponoviti taj dan. Imamo jednu aktivnost 3. decembra u našem vrtiću – tzv. nacionalni dan slajma koji se organizuje u svim franšiznim centrima širom regiona, gdje će roditelji doći sa djecom. Mogućnost da dođu imaju i djeca koja ne pohađaju sam program Tinker Labs-a i da se zabave uz jako interesantnu i kvalitetnu radionicu.
Kako zainteresovani roditelji mogu da Vas kontaktiraju i upišu svoju djecu u školicu Tinker Labs?
Kontaktirati nas je vrlo jednostavno – putem društvenih mreža (instagram i fejsbuk profila). Takođe, putem mobilnog telefona, vibera, a tu smo i ponedjeljkom, utorkom i srijedom u sedam grupa. Možete uvijek da dođete na pokazni čas. Praktikujemo i dalje da, svako dijete prije nego što se upiše, dođe na pokazni čas, da vidimo da li će mu se dopasti, pa tek nakon toga da se upiše.
Elena Bokarić i Stefan Mitrović su za portal Dešavanja u Bijeljini rekli da vole školicu koju pohađaju, kao i da su stekli mnogo drugara. Do sada su naučili kako je nastala struja, o magnetima, o avionima, o dugi, o oblacima…
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com