Sankcije nisu rješenje za političke probleme, niti će one biti od velikog značaja onima koji su ih uveli, niti onima koji su sankcionisani.
To u intervjuu za Srpskainfo kaže Goran Selak, predsjednik Socijalističke partije Srpske, govoreći o sankcijama koje su SAD uvele najvišim zvaničnicima Republike Srpske predsjedniku Miloradu Dodiku, premijeru Radovanu Viškoviću, predsjedniku Narodne skupštine Nenadu Stevandiću, ministru pravde Milošu Bukejloviću i srpskom članu Predsjedništva BiH, Željki Cvijanović.
– Čuvanje dejtonskog ustavnog okvira Bosne i Hercegovine, samim tim i čuvanje nadležnosti Republike Srpske i prava srpskog konstitutivnog naroda je dužnost svih političara iz Republike Srpske – kaže Selak.
Smatrate li da su potezi zbog kojih su zvaničnici stavljeni na „crnu listu“ bili vrijedni gubitka ličnog komoditeta?
Ukoliko je Republika Srpska iznutra jaka i stabilna i ukoliko u institucijama rade najstručniji, ne treba da se brinemo za naš položaj i budućnost. A što se tiče komoditeta – oni koji nisu spremni da se žrtvuju za Republiku Srpsku nisu dostojni da je vode. Ja jesam, i SPS jeste.
Da li je, nakon sastanka delegacija SPS i SNSD, potpisan koalicioni sporazum i šta sadrži?
Usaglašene su zajedničke programske i prioritetne politike i modaliteti saradnje. Status i dignitet Republike Srpske, socijalno-ekonomski razvoj, zajednička borba za dejtonsku Republiku Srpsku i BiH, saradnja sa Republikom Srbijom i evropske integracije – samo su neke od usaglašenih zajedničkih politika.
Najmanje smo se borili za fotelje jer procesi i borbe koje je vodila Republika Srpska u prethodnim mjesecima za SPS su bile neuporedivo značajnije od zauzimanja pozicija u vlasti. Svakako da će kadrovi SPS biti dio ukupne kadrovske strukture Republike Srpske srazmjerno parlamentarnom kapacitetu.
Koja je pozicija SPS na političkom nebu Srpske, više od tri godine nakon osnivanja?
Socijalistička partija Srpske je osvježenje na političkoj sceni u Republici Srpskoj i BiH, koja okuplja mlade i kvalitetne ljude. SPS već ima ozbiljnu podršku naroda. Moram istaći da je SPS parlamentarna partija u 23 grada i opštine u Srpskoj, te da smo mi samostalno, bez nekih koalicija ili bilo čije podrške, nastupili na prethodnim opštim izborima i postali parlamentarna partija sa tri narodna poslanika i delegatom u Vijeću naroda RS. Kao partija nacionalno odgovorne ljevice, SPS ima svijetlu budućnost, a svoj puni kapacitet ostvarićemo u godinama pred nama. SPS će se širiti i ukrupnjavati, to je neminovno.
Hoćete li ostati dio vladajuće koalicije i na idućim lokalnim izborima ili će SPS tražiti da u nekim sredinama nastupi samostalno?
SPS će imati svoje kandidatske liste za odbornike u skoro svim lokalnim zajednicama u Srpskoj, a u nekim opštinama i gradovima imamo izvanredne kadrove kao moguće kandidate za načelnike i gradonačelnike. U narednim mjesecima ćemo razgovarati o mogućim zajedničkim izbornim platformama, jer je još preuranjeno govoriti o lokalnim izborima.
SPS promoviše nove političke ideje, koje podrazumijevaju i potpuni otklon od stranačkog zapošljavanja, te promovisanje stručnih i kvalitetnih kadrova. Najbolji treba da izvršavaju najodgovornije zadatke. Nikada nećemo biti partija poslušnika, već partija koja će samoinicijativno i odgovorno provoditi svoje političke ideje.
Niste mogli da ostanete u istoj partiji s Petrom Đokićem, a sada ste svi zajedno dio vladajuće koalicije. Da li postoje kontakti i kako izgleda ta saradnja?
SPS nema nikakav problem da razgovara s bilo kim. Mi smo autentična partija socijalističke orijentacije, koja je i nacionalno odgovorna, i stoga ćemo uvijek razgovarati sa svima, a u cilju očuvanja mira i stabilnosti, poboljšavanja uslova života naših građana i zaštite ustavne pozicije Republike Srpske.
Kakav je stav SPS po pitanju gradnje centralnog spomenika palim borcima VRS u Banjaluci i da li vam odnos gradonačelnika i skupštine većine više liči na iskreni sukob ili na „simbiozu“?
Centralni spomenik borcima Vojske Republike Srpske odavno je trebao biti izgrađen. Obrukali smo se kao društvo i narod po tom pitanju. Izgradnja takvog spomen obilježja ne može biti svedena na komunikaciju gradonačelnika i skupštinske većine jednog grada. Ovo pitanje je važno za cijelu Republiku Srpsku i usko je vezano za osjećaje nacionalnog ponosa i svijesti. Samo struka, Boračka organizacija i porodice poginulih junaka mogu biti meritorni u odlučivanju po ovom pitanju.
Predložio bih da se na spomenik upišu i imena poginulih pripadnika vojske i policije nekadašnje Republike Srpske Krajine, koji su dali ogroman doprinos u mnogim vojnim operacijima i na teritoriji Republike Srpske.
Kada su izmjene Krivičnog zakonika RS, kojima se kriminalizuje kleveta, bile u fazi javne rasprave, poručili ste da je potrebno pronaći pravu mjeru i kompromis. Da li je, prema Vašem mišljenju, konačna verzija zakona prava mjera?
U kreiranju zakona uvijek je potrebno pronaći pravu mjeru između cilja zakona i eventualnih posljedica. Sloboda medija i sloboda izražavanja jesu neprikosnovena ljudska prava, ali i ta prava imaju svoja ograničenja, koja su oličena u integritetu druge osobe. S obzirom da su kazne umanjene, smatram da će izmjene zakona ispuniti svoju svrhu.
Kako komentarišete ponašanje srpskih predstavnika u institucijama BiH, gdje su glasali za nekoliko zakona, iako je zaključkom Narodne skupštine rečeno da je prioritet zakon o Ustavnom sudu BiH?
Zakon o Ustavnom sudu BiH, kojim bi se regulisao, između ostaloga i način izbora sudija i kojim bi se sudije stranci izopštili iz njegovog sastava, jeste prioritet, ali ni zakonodavstvo u drugim oblastima ne bi trebalo da čeka. Građani od nas očekuju posvećen rad, posebno u smislu obezbjeđivanja uslova za ekonomski napredak cijelog društva, koji podrazumijeva i poboljšavanje životnog standarda. Svi politički akteri u BiH treba da se zalažu za očuvanje mira i stabilnosti i da se posvete rješavanju realnih problema građana.