Savez opština i gradova Republike Srpske danas je u Etno selu Stanišići organizovao konferenciju na temu: „Prelazak domova zdravlja na trezorski sistem poslovanja jedinica lokalne samouprave“.
Naime, od 1.januara 2025.godine u trezorski sistem poslovanja jedinica lokalne samouprave trebalo bi da bude uključeno preostalih 36 domova zdravlja i jedna ambulanta porodične medicine.
Pored predstavnika 37 jedinica lokalne samouprave i domova zdravlja, konferenciji su prisustvovali i predstavnici ministarstva uprave i lokalne samouprave, ministarstva finansija, ministarstva zdravlja i socijalne zaštite i glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske.
Branislav Samardžić, vršilac dužnosti generalnog sekretara Saveza opština i gradova Republike Srpske, naveo je da je današnja konferencija organizovana uz podršku projekta jačanja kapaciteta Saveza opština i gradova. Cilj konferencije jeste da se razmijene iskustva i prikupe dobre prakse.
Đorđe Papak, pomoćnik ministra za lokalnu samoupravu u Vladi RS, istakao je da postoji niz prednosti i nedostataka, kada je riječ o prelasku domova zdravlja na trezorski sistem poslovanja.
„Ovakav sistem će dovesti do ujednačavanja primanja plata i do rješavanja mnogih problema koji postoje u jedinicama lokalnih samouprava vezanih za minuse i za loše poslovanje. Ovakav sistem bi trebao da uvede uniformisanost u poslovanju domova zdravlja u jedincima lokalnih samouprava“, rekao je pomoćnik ministra.
Vlado Gligorić, načelnik opštine Čelinac, podsjetio je da je Dom zdravlja Čelinac prešao na trezorski sistem poslovanja 2018. godine, na osnovu odluke Vlade Republike Srpske i resornog ministarstva zdravlja i socijalne zaštite u okviru tadašnjeg pilot projekata.
„Pokazalo se da nije bilo nikakvih značajnijih problema. Praksa je pokazala da je tu ključna stvar domaćinski pristup poslovanju, kako u jedinicama lokalne samuprave, tako i u domovima zdravlja. Kada smo uvodili Dom zdravlja Sveti Vračevi u trezorski sistem poslovanja u opštini Čelinac, Dom zdravlja nije bio opterećen dugovanjima i financijskim problemima. U tom momentu smo uspjeli da uspješno sprovedemo taj posao. Dom zdravlja danas funkcioniše bez značajnih problema, Dom zdravlja ima svoj podračun. Veoma je važno napomenuti da će se na taj način uz dodatne nivoe kontrole, kako sa nivoa jedinica lokalne samouprave, tako i sa nivoa domova zdravlja sigurno na taj način moći bolje da kontroliše cijeli sistem, s tim da će biti i lokalnim zajednicama omogućeno da dijelom participiraju u finansiranju, odnosno da učestuju i daju podršku lokalnim domovima zdravlja u smislu razvoja i unapređenja zdravstvenih usluga, naravno u granicama njihove mogućnosti“, kaže Gligorić.
Milenko Dulić, pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske prisustvuje današnjoj konferenciji kako bi riješili posljednja pitanja i dileme preostalih domova zdravlja i lokalnih samouprava koje nisu završile proces uvođenja domova zdravlja u trezorski sistem poslovanja.
„Plan je da do kraja godine završimo taj proces koji smo započeli prije par godina uz opredjeljenje Vlade RS da ga dovedemo do kraja. U prethodnom periodu smo 18 JZU uveli u lokalni sistem trezora i to je pokazalo značajne pozitivne efekte. Nadam se da ćemo sljedeće godine imati svih 55 JZU koje pružaju primarni nivo zdravstvene zaštite u okviru lokalnog trezora svojih osnivača. Na taj način unapredićemo saradnju i vezu osnivača i domova zdravlja, a u interesu svih korisnika usluga“, rekao je Dulić, te dodao da će ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite nastaviti da podržava napredak domova zdravlja u smislu opremanja, kako kadrovskih, tako i tehničkih.
Kada je riječ o finansijskim obavezama, Dulić je rekao da je resorno ministarstvo pokazalo gest dobre volje, te su odlučili da preuzmu dio obaveza koji je preostao neizmiren iz prethodnog perioda.
„Prvenstveno mislimo na obaveze na osnovu poreskog duga onih domova zdravlja koji imaju takve obaveze iz prethodnog perioda. Podsjetiću da od 2020.godine sve javne zdravstvene ustanove uredno izmiruju sve tekuće poreske obaveze, ali određen dio njih ima obaveze iz prethodnog perioda, nastale prije 2020.godine. Vlada RS za sve takve ustanove će izmirit kompletan zaostali poreski dug, kao i dug pojedinih zdravstvenih ustanova koje imaju prema Fondu zdravstvenog osiguranja. Na taj način pomoći ćemo domovima zdravlja i lokalnim jedinicama samouprave da u trezorski sistem poslovanja uđu „čisti“ kada je riječ o finansijskim obavezama“, rekao je Dulić.
Današnjoj konferenciji prisustvovalo je preko stotinu predstavnika domova zdravlja iz svih dijelova Republike Srpske.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com