Od prvog januara 2025. godine u Beogradu će javni prevoz biti potpuno besplatan za sve kategorije putnika, od onog najmlađeg do onog najstarijeg, najavio je juče gradonačelnik Aleksandar Šapić na konferenciji za medije u Starom dvoru. Ova odluka deo je paketa socijalnih mera grada za iduću godinu, kojom će se pomoći budžet sugrađana, ali i konkretna mera koja bi posredno trebalo da smanji i gužve u saobraćaju.
– Od januara niko neće morati da plaća kartu, neće biti ni mesečnih, ni godišnjih karata, ni popusta, već će Beograd sa ovom socijalnom merom postati jedini grad u Evropi sa više od 500.000 ljudi, koji ima besplatan javni prevoz – istakao je Šapić i naglasio da će ova mera biti finansirana iz budžeta grada. On je rekao da sličnih primera ima u svetskim gradovima poput Talina u kom živi 450.000 stanovnika, ali ima gradova u Francuskoj i Kini koji primenjuju takvu meru. Uglavnom, naglasio je, prevoz je besplatan u gradovima sa manjim brojem žitelja. Konačno, od prvog dana nove godine u prevozu neće biti švercovanja niti bežanja od kontrole, neće biti ni gledanja da li u vozilo ulaze „beli” obučeni u „civilku”, ni najrazličitijih smišljenih izgovora. Svi ti decenijama uvežbavani „odgovori” u prevozu odlaze u istoriju.
U toku je, kako je podsetio gradonačelnik, najveća reforma javnog prevoza. Za naredne tri godine kompletan vozni park biće potpuno obnovljen. Kada je došao na čelo grada, Šapić je podsetio da je rekao da će ući ukoštac sa problematikom javnog prevoza, bez obzira na sve, i da se tom prilikom suočio sa nizom problema – od raskida ugovora sa „Kent kartom” i „Bus plusom” do „sudara” sa različitim interesnim grupama i sindikatima.
Kada je reč o uvođenju dinamičkog sistema u funkcionisanje javnog prevoza, on je još jednom naglasio da to znači da će vozila poštovati stanje u saobraćaju u gradu i da se neće dešavati da prazni autobusi prolaze pored putnika kako bi ispoštovali „fiktivni” red vožnje. Na početnim stanicama biće postavljene info table za svaku od linija gde će biti upisano za koliko minuta polazi neki autobus, kako ne bi sustizali jedni druge. Cilj je, kazao je, da se na linijama koje ne pokrivaju uži centar grada nikada ne čeka više od deset minuta na prevoz.
Do kraja 2025. neće biti autobusa starijih od dve godine na gradskim ulicama, ni privatnih, ni gradskih.
Sada nam je stiglo 40, a uskoro stiže još 50 vozila, i to će biti sukcesivno cele naredne godine. U toku 2025. stižu i prvi tramvaji, njih 25, a do kraja 2027. trebalo bi da bude nabavljeno i sto novih trolejbusa, kao i preostalih 120 tramvaja. Želimo da na kraju 2027. imamo sva nova vozila, bez naplate javnog prevoza, što nijedan grad u svojoj istoriji i u ovako kratkom periodu nije uradio. To možda zvuči kao nemoguće, ali su i mnoge druge stvari koje su urađene i koje su danas realnost delovale nemoguće – ocenio je Šapić.
On je podsetio na sve mere koje su donesene u okviru socijalne politike grada.
– Uvođenje besplatnih vrtića za svu decu rezultiralo je sa novoupisanih dodatnih 3.000 dece, subvencijama od 33.000 dinara za privatne vrtiće, a izmenom sistema plaćanja došli smo do stabilnosti sistema. Do kraja sledeće godine biće završeno osam vrtića, a zahvaljujući našem projektnom birou do 2026. trebalo bi da izgradimo još 20 – najavio je gradonačelnik i napomenuo da se za to godišnje izdvaja između 60.000.000 i 80.000.000 evra.
Danas u gradskim vrtićima ima oko 85.000 mališana – oko 60.000 u državnim i oko 25.000 u privatnim.
Grad je omogućio i đačku pomoć porodicama, planiranu prvenstveno za udžbenike, ali i za pribor i opremu, zatim besplatan ulazak na bazene, novogodišnje vaučere za sve predškolce, školarce i zaposlene u školskim ustanovama, kao i besplatni engleski jezik za predškolce. Trenutno se sa ovom merom kasni, ali se očekuje da će sledeće godine biti uvedeni dvostruki termini, tako da predškolci ne izgube planiran broj časova.
– Ovo je socijalno najodgovornija uprava grada za poslednjih 50 godina. To je nešto što me je karakterisalo i na Novom Beogradu, u odnosu na mogućnosti koje sam tamo imao, i izuzetno sam ponosan na ove mere. Dokle god budem na čelu grada, mi ćemo novac Beograđana trošiti odgovorno. Kažu, nema ništa besplatno. To je tačno, ali mi to finansiramo od sredstava koja sugrađani odvajaju. Odvajali su ta sredstva i ranije, ali nikada nisu imali ove mere zauzvrat – napomenuo je Šapić.
Gradonačelnik je predstavio uštedu jedne prosečne beogradske porodice na godišnjem nivou zahvaljujući tim socijalnim merama i naglasio da ona iznosi blizu 500 evra.
Do proleća bi trebalo da bude izgrađeno 30 do 40 komunalno-bezbednosnih stanica – čvorišta sistema kamera koje se ugrađuju u dvorišta svih škola.
– Imaćemo poseban softver, koji nema nijedan grad u regionu, koji detektuje oružje i tvrde predmete. Počećemo sa vrtićima i očekujem da ćemo do jeseni imati pokriveno oko 400 vrtića i oko 250 osnovnih škola – istakao je on i najavio da će u međuvremenu biti osnovana beogradska služba bezbednosti koju će finansirati grad.
Oni će u toku dana obilaziti škole i vrtiće, a uveče će patrolirati po naseljima i biće povezani sa policijom.
– Na taj način škole, vrtiće i naselja pokrivaćemo i tehnički i fizički. Smatramo da ćemo na taj način rasteretiti policiju, ali i uraditi mnogo toga na povećanju bezbednosti. Jer smatram da je bezbednost jedan od najvažnijih segmenata politike ove gradske uprave – rekao je Šapić. On je dodao da će se nastaviti i sa obnovom i proširenjem ulica.
Dešavanja u Bijeljini
Izvor: politika.rs