SAFET OMERBEGIĆ IZ BIJELJINE: Izbor pravog fakulteta je ključan

Jedan od najboljih studenata Univerziteta „Sinergija“ u Bijeljini koji ove godine završavaju fakultet, Safet Omerbegić, za par dana sa zvanjem diplomirani inženjer računarstva i informatikem jedan je od mladih Bijeljinaca koga su oduvijek privlačili računari i programiranje.

„U četvrtom razredu srednje škole, počeli smo razgovarati ko će šta da upiše i na kom fakultetu. Većina je bila za to da upišemo državni fakultet i to softversko inženjerstvo na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu. Položili smo prijemne ispite i krenuli na predavanja, međutim, mjesec dana smo imali predavanja prema rasporedu, a već poslije mjesec dana, nekih profesora nije bilo ili su kasnili ili pomijerali predavanja. Iz tog razloga, student ne može a organizuje svoje vrijeme iako postoji raspored predavanja. Zadržao sam se neko vrijeme na tom fakultetu, ali ubrzo odlučio da stanem sa predavanjima i fakultetom i vratim se u Bijeljinu. Od drugara, koji je bio zadovoljan „Sinergijom“ kao Univerzitetom, dobio sam informaciju da su predavanja redovna i da su profesori dobri, tako da sam upisao „Sinergiju“ i nisam se pokajao“, započeo je svoju priču Omerbegić za portal Dešavanja u Bijeljini.

 
Omerbegić je položio 31 predmet na četiri godine, jer je njegova generacija imala malu izmjenu pošto su neke tehnologije zastarjele, tako da je jedan predmet izbačen, ali već sljedeća generacija ima zamjenu za taj predmet, novu tehnologiju koja se sada koristi.

„Jako je bitno da je komunikacija između studenata i profesora na zadovoljavajućem nivou. Na „Sinergiji“ profesori uglavnom dolaze iz Beograda, Novog Sada, Kragujevca i u toku trajanja predavanja, jednom sedmično su na fakultetu, kada mogu da nam objasne sve što nam nije jasno. Ostale dane u sedmici komuniciramo putem mejla i oni se stvarno trude da u što kraćem roku odgovore na mejl i da imaju stalnu komunikaciju sa studentima. Profesori koji su na fakultetu, uvijek su dostupni studentima i bez ikakvih problema možete otići da im se obratite i kažete šta vam je potrebno. Ukoliko profesor za neki predmet nije tu, možete se obratiti profesoru drugog predmeta koji će vam svakako pomoći. Ponekad i po dvije sedmice obrađuju neku lekciju ili zadatak samo da bi to studenti shvatili i naučili. Profesori ne prelaze gradivo samo da bi bilo pređeno“, objasnio je Omerbegić.

safet1

Budući diplomirani inženjer ističe da je, po njegovom mišljenju, „Sinergija“ jedan od bolje organizovanih Univerziteta u BiH. Kao jedan od primjera je naveo vanredno stanje izazvano pandemijom virusa Korona i zabranu okupljanja, kada su predavanja imali po ustaljenim terminima. Profesori su im držali LIVE predavanja i vježbe. Dobijali su zadatke i projekte koje su radili i slali profesorima, da bi oni mogli da imaju uvid da li su studenti usvojili određeno znanje. Ispiti su bili održani na fakultetu pridržavajući se svih mjera zaštite koje su propisane.

 
„Odnos prema studentu i trud koji su profesori davali je sigurno jedan od razloga koji me je tjerao da dajem sve od sebe kada vidim da profesori daju sve od sebe. Kada vidim da sutra mogu da napravim neke veće rezultate, a ako se već profesor toliko trudi da meni nešto prenese i dva ili tri puta objasni nešto, onda ne vidim razlog zašto ja ne bih njemu uzvratio makar tim što ću nešto da naučim, a to će svakako u budućnosti da mi bude potrebno i od toga ću da živim. Svakako da ću po završetku diplomskih studija prvo potražiti posao. Još uvijek nemam ni dovoljno samopouzdanja ni znanja da mogu sam da pokrenem biznis, ali u bliskoj budućnosti sam svakako planirao da, poslije učenja i prakse kod većih firmi, možda pokušam da otvorim i ja svoju neku manju firmu, pa ćemo vidjeti gdje će to voditi. To mi je cilj, ali vidjećemo šta će vrijeme pokazati“, iskren je Omerbegić.

„Sinergija“ pruža dobru osnovu u učenju
Omerbegić je budućim studentima poručio da računarstvo i programiranje nije toliko strašno koliko možda zvuči i koliko se čini kada se priča o teoriji i praksi.

„Kreće se od najjednostavnijeg programiranja – Java programiranje. Radi se Java programski jezik i bukvalno osnove, odnosno „FOR“ i „WHILE“ petlje. Kroz drugu godinu se prolazi C++ programski jezik, dok u trećoj godini dobijate određene projekte koje morate da uradite za dva ili tri predmeta u zavisnosti od potreba i profesora. U četvrtoj godini već imate neke određene projekte i određene zadatke što se tiče aplikativnog programiranja i WEB aplikacija. Uglavnom, fakultet je najviše posvećen programiranju. Nije to toliko strašno koliko zvuči kad kažeš moram da sjedim šest-sedam sati da programiram i učim. Bitno da poslije svih tih predavanja sjedneš možda još jedno sat vremena, čisto da prekucaš još jednom sve to i da na neki sebi svojstven način zapamtiš petlju koju si učio ili nešto drugo. Radi se i aplikativno programiranje i WEB programiranje u zavisnosti za šta se studen opredijeli. Napravi se osnova za sve. Da Univerzitet dobro radi govori i podatak da je već dosta studenata, mojih kolega sa četvrte godine zaposleno u Bijeljini“, istakao je Omerbegić i dodao da je Univerzitet akreditovan i da diploma važi bilo gdje u svijetu za šta su potvrda mnogi studenti „Sinergije“ koji u inostranstvu rade u struci.

Univerzitet svake godine organizuje studentske prakse u državnim institucijama, a Safet je imao priliku da svoju jednomjesečnu praksu završi u AD „Vodovod i kanalizacije“, gdje mu je mentor bio Milenko Aničić.

„Studenti na praksi dobiju mentora koji kroz određene zadatke prati rad studenta u trajanju od mjesec dana. Poslije toga u dnevniku rada ocjenjuje studenta pojedinačno i navodi šta niste znali, a šta ste naučili za to vrijeme. Generalno, ja sam zadovoljan odrađenom praksom. Moj mentor je bio Milenko Aničić koji se trudio da nam objasni sve.  Takođe, i sve njegove kolege koje su bile u tom informatičkom sektoru trudili su se da nas što više nauče za taj mjesec dana. Ne može se mnogo naučiti za mjesec dana, ali svakako da se neka znanja mogu upiti. Ja sam bio zadovoljan i praksom i fakultetom kroz ove četiri godine“, iskren je Omerbegić.

safet2

Bitno je izabrati pravi fakultet na kome ćete konstantno raditi i učiti
S obzirom da ima malo iskustva u studiranju na jednom od državnih fakulteta, ali i na navedenom privatnom fakultetu, on navodi da je više nego zadovoljan svim što mu je „Sinergija“ pružila.

„Uvijek će biti predrasuda kada je u pitanju razlika između privatnih i državnih fakulteta. Po mom mišljenju, privatni fakultet je bolji zbog same komunikacije sa profesorima, a oni ne pomjeraju svoja predavanja. Ljudi će uvijek govoriti da se privatni fakultet lakše završi. Moje mišljenje je da je, možda, u nekom segmentu lakši privatni fakultet, ali ako želiš da naučiš i imaš želju da završiš fakultet, svakako ćeš naučiti bez obzira koji fakultet da upišeš, tako da sam ja prezadovoljan viđenim. Ako Bog da, nastaviću i master na istom fakultetu. Nisam se nijednom pokajao što sam upisao „Sinergiju“. Bio sam pola godine na državnom fakultetu Univerziteta Istočno Sarajevo. Sa njima ja lično nemam baš neka lijepa iskustva, tako da je privatni fakultet pružio afirmaciju, bar što se tiče mene kao ličnosti i mog zvanja“, objasnio je Omerbegić.

Omerbegić budućim studentima poručuje da nijedan fakultet kao fakultet nije težak, ali je bitno konstantno raditi i učiti da bi rezultati bili vidljivi.

„Što se tiče upisa, nadam se da će izabrati pravi fakultet za sebe, da neće pogriješiti u odabiru univerziteta i fakulteta. Koji god fakultet da upišu, trebaju da uče, da se posvete tome i da po završetku fakulteta znaju to što su učili prethodne četiri godine“, zaključio je Omerbegić.

Dešavanja u Bijeljini
Izvor: desavanjaubijeljini.com
 

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име